Na czym polega obróbka metali?

Metalowe elementy znajdują się wszędzie – stanowią zarówno części urządzeń, maszyn jak i elementów konstrukcji. Aby mogły spełniać należycie swoją rolę, muszą być o odpowiednim kształcie, rozmiarze i wytrzymałości. O ile w przypadku mniejszych elementów nie ma zazwyczaj problemu z nadaniem odpowiednich kształtów i wymiarów, o tyle te duże muszą zostać obrobione przez profesjonalny sprzęt. Jak wygląda to w praktyce?

Gięcie blach w pigułce

Dookoła mnóstwo jest elementów o różnych kształtach i przeznaczeniu. Zapewne niejeden raz zastanawiałeś się nad tym, w jaki sposób jeden (nie cięty) kawałek blachy ma falisty lub inny kształt? Tego nie mogła przecież zrobić ludzka ręka. Za nadaniem mu kształtu, jaki widzisz, stoją specjalne maszyny.  Zmiany lub nadania pożądanego kształtu dokonuje się za pomocą pras, walców lub przeciągania. Gięcie blach to proces polegający na zmianie ich krzywizny i odkształceniu ich w taki sposób, by nie naruszyć struktury i spójności danego elementu. W tym celu wykorzystuje się najczęściej prasę o kilkutonowej sile nacisku. Proces taki może być przeprowadzony zarówno na zimno, jak i na ciepło. Blachy można zaginać, skręcać, zawijać, a także profilować i prostować. Przy takim zabiegu niezwykle istotna jest maszyna, na jakiej dokonujemy odkształcania. Musi być niezwykle precyzyjna – tylko w ten sposób otrzymamy dokładnie to, czego oczekujemy i co będzie służyło bezpiecznie. Gięcie blach (Bydgoszcz – firma Renox to jedno z miejsc, w którym każda blacha zostanie profesjonalnie przygotowana) zawsze składa się z trzech elementów. Pierwszym jest sprężyste gięcie, drugim plastyczne, a na końcu blacha jest dotłaczana.

Czym jest toczenie CNC?

Inną popularną metodą obróbki metali jest ich toczenie. Polega ono na obrabianiu powierzchni zewnętrznych i wewnętrznych przedmiotów mających kształt bryły. Za pomocą urządzenia, jakim jest tokarka, można także obrabiać przedmioty o innych kształtach, jednak jest to rzadkie. Toczenie CNC (Bydgoszcz, Renox – tutaj wykonają to profesjonaliści) polega na oddzielaniu za pomocą noża tokarskiego kolejnych warstw materiału tak długo, aż otrzymany zostanie pożądany kształt i rozmiar. Powierzchnie zewnętrzne są toczone, wewnętrzne zaś – wytaczane. Obrabiany przedmiot obraca się, a nóż tokarski przesuwa się równolegle do osi jego obrotu (może to być także ruch prostopadły, albo połączone oba). Tokarki CNC są nowoczesnymi urządzeniami, sterowanymi komputerowo.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *