Leczenie alkoholizmu to proces długotrwały, który wynosi nawet 24 miesiące. Polega przede wszystkim na indywidualnej i grupowej psychoterapii. Najlepiej jest połączyć obie te metody.
Psychoterapię związaną z leczeniem alkoholizmu można rozpocząć w poradni leczenia odwykowego. Prowadzona jest ona 2-3 razy w ciągu tygodnia. Pierwszy jej etap trwa około 4-6 miesięcy. Można też udać się na ambulatoryjne leczenie alkoholizmu w oddziałach dziennego pobytu. W tym przypadku zajęcia odbywają się przez 5 dni w tygodniu w godzinach od 8 do 14. Podstawowy etap leczenia trwa 8 tygodni. Jednak leczenie ambulatoryjne nie jest rozwiązaniem dla każdego. Niekiedy trudno jest chorym utrzymać w tym czasie abstynencję. Dlatego można też zdecydować się na skorzystanie z leczenia w oddziałach całodobowych. Tutaj na przyjęcie zwykle trzeba czekać kilka lub kilkanaście tygodni.
Natychmiast pacjentów przyjmują oddziały leczenia abstynencyjnego. Hospitalizacja tra od 7 do 10 dni. Po jej zakończeniu pacjenci w celu kontynuowania leczenia są kierowani do porani odwykowych czy samopomocowych grup anonimowych alkoholików.
Niezmiennie od lat najważniejszym elementem leczenia alkoholizmu jest psychoterapia. Specjaliści mają za zadanie uświadomienie pacjentom z jakim problemem się zmagają oraz ich zmotywowanie do terapii. Nie jest to łatwe. Poza tym w przypadku leczenia uzależnienia od alkoholu stosowana jest farmakoterapia, która ma duże znaczenie w leczeniu tzw. zespołu abstynencyjnego. Objawia się on po odstawieniu alkoholu. Polega przede wszystkim na podawaniu pacjentowi leków nawadniających, witaminy B1 i benzodiapezinu, które zmniejszają ryzyko majaczenia, a także wykazują działanie nasenne i przeciwdrgawkowe. Leku nie należy stosować też zbyt długo, aby się od niego nie uzależnić.
Od choroby niezależnie leczy się też choroby, które towarzyszą choremu. Niekiedy psychoterapia jest wspomagana przez wszywki podskórne czy tabletki z dysulfiramem. Dają one nieprzyjemne reakcje po spożyciu alkoholu. Ma to zniechęcić pacjenta do spożywania trunków wysokoprocentowych.