cesja leasingu

Na czym polega cesja leasingu samochodu?

Cesja leasingu to jeden ze sposobów na pozbycie się samochodu wziętego w leasing, a tym samym na uwolnienie się od konieczności płacenia rat. Z mechanizmem tym można zetknąć się chociażby na popularnych portalach motoryzacyjnych sprzedażowych, na których pojawiają się ogłoszenia z frazą „przejęcie leasingu”. Wyjaśniamy, jak dokładnie przebiega taka procedura i czy cesja umowy leasingu rzeczywiście jest opłacalna.

1. Jak działa cesja leasingu samochodu?

2. Powody cesji

3. Proces cesji leasingu krok po kroku

W 2013 roku zmieniły się przepisy. Za sprawą tej nowelizacji samochodu przebiega bez negatywnych konsekwencji dla obu stron pod warunkiem, że postanowienia umowy leasingu, na przykład dotyczące okresu jej obowiązywania, nie zostaną zmodyfikowane.

Jak działa cesja leasingu samochodu?

Cesja umowy leasingowej to de facto umowa cywilnoprawna zawarta pomiędzy zbywcą wierzytelności a cesjonariuszem. Na podstawie jej zapisów prawa umowy leasingowej zostaną przeniesione z dotychczasowego leasingobiorcy na nowego. Przejmujący leasing korzysta od tej pory z praw i obowiązków związanych z pojazdem, a także musi przejść przez proces weryfikacyjny zdolności kredytowej oraz mieć prawną możliwość, by zawrzeć umowę leasingu.

Cesję leasingu można zrealizować w formie bezpłatnej i płatnej. Niekiedy trzeba się także liczyć z dodatkowymi wydatkami, na przykład kosztem przygotowania aneksu do umowy.

Powody cesji

Powody cesji leasingu mogą być rozmaite. Czasami wiążą się one z trudnościami finansowymi, czasem z chęcią wymiany auta na inne, a czasami ze zmianą koncepcji biznesowej. Dla cedenta najważniejszą korzyścią jest z pewnością brak kar, które musiałby ponieść przy zerwaniu umowy, a także brak kosztów windykacyjnych czy odsetek, które pojawiłyby się przy niepłaceniu rat. Przejmujący leasing z kolei zyskuje pojazd w atrakcyjnej cenie.

Proces cesji leasingu krok po kroku

Jak wygląda cesja w praktyce? Podstawą sukcesu całej procedury jest znalezienie osoby chętnej, akceptującej postanowienia umowy. Zanim jednak przystąpisz do poszukiwań, skontaktuj się z firmą leasingową, aby sprawdzić, czy i na jakich warunkach zgodzi się na cesję. Wymagania leasingodawców, w tym finansowe, są różne.

Kolejnym krokiem jest przygotowanie ogłoszenia, w którym znajdzie się informacja o wysokości odstępnego – kwotę, którą zapłaci przejmujący leasing. Teraz pozostaje już tylko złożenie wniosku o cesję umowy leasingowej. Następnie firma leasingowa sprawdzi zainteresowanego przejęciem leasingu i na tej podstawie wyda decyzję. Jeśli będzie ona pozytywna, wystarczy już tylko podpisać dokumenty.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *