Czym jest dekontaminacja i jak ją wykonać?

Dekontaminacja to dość zagadkowe pojęcie, które trudno rozszyfrować bez sprawdzania w Google. Czym więc jest dekontaminacja i jak ją wykonać?

Dekontaminacją nazywamy usunięcie i dezaktywację szkodliwej substancji. Temu procesowi mogą być poddani zarówno ludzie, zwierzęta, jak i elementy środowiska nieożywionego. Do substancji powodujących skażenia należy zaliczyć przede wszystkim różnego rodzaju chemikalia, materiały radioaktywne oraz czynniki biologiczne.

Przykładem zdarzenia, które będzie wymagało dekontaminacji jest na przykład: pożar fabryki, wysypiska śmieci, wypadek tira przewożącego paliwo lub inną niebezpieczną substancję, epidemia czy zamach terrorystyczny z wykorzystaniem broni chemicznej. Jak groźne są tego typu sytuacje, pokazała między innymi katastrofa elektrowni jądrowej w Czarnobylu.

Wskutek przegrzania reaktora doszło do wybuchu wodoru, pożaru oraz wytworzenia się substancji promieniotwórczych. Efektem było rozprzestrzenienie się po całej Europie radioaktywnej chmury i skażenie obszaru obejmującego kilka krajów. Od tego momentu minęło już 30 lat, a okolica nadal jest niezamieszkana.

Katastrofa związana z substancjami chemicznymi czy materiałami radioaktywnymi wymaga szybkiej reakcji służb ratowniczych i odpowiedniego sprzętu. Niezbędnym elementem wyposażenia ratowników jest kabina dekontaminacyjna. Służy ona do odkażenia pacjentów przed przyjęciem do szpitala czy członków zespołu ratowniczego po zakończonej akcji.

W Polsce taki sprzęt można kupić za pośrednictwem firmy Fire-Max, która od 25 lat dystrybuuje najnowocześniejsze rozwiązania techniczne stosowane przy akcjach ratowniczych. Wśród ofert profesjonalnego sprzętu znajdziemy zarówno pojedynczą kabinę, jak i kabinę dekontaminacyjną podwójną, która z racji większych gabarytów umożliwia usunięcie szkodliwej substancji z leżącej osoby.

W przypadku akcji ratowniczych dotyczących katastrof na większa skalę najlepsze zastosowanie ma namiot dekontaminacyjny, który umożliwia równocześnie odkażenie 4 osób. Bez tego typu sprzętu trudno wyobrazić sobie skuteczną akcję ratunkową.

Źródło:

dekontaminacja – Encyklopedia PWN http://encyklopedia.pwn.pl/haslo/dekontaminacja;3891453.html

dekontaminacja – Fire-Max http://www.firemax.pl/sprzet-ratowniczy-vetter,c,17,1.17.,2.html

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *