Łazienka kojarzy Ci się wyłącznie ze ścianami wykafelkowanymi od góry do dołu? Możesz przełamać ten stereotyp, decydując się na inne pokrycie powierzchni, np. na tapetę. Co powinieneś wiedzieć, zanim zdecydujesz się na wytapetowanie ściany łazienkowej? Oto kilka przydatnych wskazówek!
Jaka tapeta sprawdzi się w łazience?
Jakie rodzaje tapet łazienkowych można wyróżnić?
- tapety winylowe – ich wierzchnia warstwa jest pokryta winylem, dlatego też nie są podatne na działanie wilgoci oraz na zarysowanie. Gładka, połyskująca powierzchnia takiej okładziny doskonale odbija światło, dzięki czemu warto ją zastosować w niewielkiej przestrzeni wymagającej optycznego powiększenia;
- tapety z włókna szklanego – ich faktura przypomina tkaninę o grubym splocie. Powierzchnia cechuje się natomiast wyjątkową odpornością na wilgoć i uszkodzenia mechaniczne – można ja nawet myć, bez obawy o utratę właściwości;
- raufazy – ich struktura składa się z 2 lub 3 warstw papieru, pomiędzy którymi umieszczono wiórki drewna. Nadaje się do malowania, więc możesz dopasować ją w wystrój każdego wnętrza.
Chcesz dodatkowo zabezpieczyć tapetę przed wilgocią? Możesz umieścić ją tylko na fragmencie ściany i przykryć cienką szybką, która zapobiegnie namakaniu. Takie rozwiązanie niesie ze sobą jeszcze jedną korzyść – gdy motyw Ci się znudzi, łatwo wymienisz go na nowy i znów zakryjesz szkłem. Będziesz się cieszyć zupełnie nowym wystrojem gdy tylko zapragniesz!
Tapeta i glazura – czy można je połączyć?
Tapeta i glazura to znakomicie dobrana para. Łącząc je w łazience, możesz nie tylko zyskać ciekawy efekt wizualny, lecz również wymierne korzyści. W jaki sposób? Umieść płytki w miejscach, które są najbardziej narażone na wilgoć – np. wokół wanny lub tuż przy umywalce. Przeciwległą ścianę, która nie znajduje się tak blisko źródła wody, wykończ z kolei tapetą. W ten sposób zmniejszysz ryzyko jej zachlapania i ewentualnej utraty funkcjonalności.
Zestawiając tapetę z glazurą, pamiętaj również o utrzymaniu spójności kolorystycznej. Barwa glazury powinna nawiązywać do akcentów widocznych na tapecie. Płytki mogą być także zdobione wzorem i to kontrastującym z tapetą – dzięki temu efekt końcowy będzie bardziej wyrazisty. Jeśli jednak tak dynamiczny wystrój nie trafia w Twój gust, możesz postawić na coś bardziej stonowanego – np. gładkie, wielkoformatowe kafle w jednolitej barwie i dekoracyjną tapetę z klasycznym motywem.
Jakie motywy warto zastosować w łazience?
Wybierając wzór tapety do łazienki, kieruj się przede wszystkim wielkością pomieszczenia. W małych wnętrzach warto zrezygnować z niewielkich, kunsztownych wzorów, które mogłyby jeszcze bardziej pogłębić wrażenie ciasnoty. Równie przytłaczające może być zastosowanie tapety na wszystkich ścianach – lepiej jest podkreślić nią tylko jedna z nich.
Pamiętaj o tym, że zbyt dużo kolorów wprowadzi do wnętrza chaos. Jeśli decydujesz się zatem na tapetę w intensywnej barwie, umieść ją tylko na jednej ścianie, a pozostałe wykończ glazurą w stonowanym odcieniu.