Czas na wybór kosiarki! Czym warto się kierować?

Kupując kosiarkę, warto wziąć pod uwagę między innymi wielkość działki, którą będziemy kosić, jej ukształtowanie oraz dostęp do prądu elektrycznego. Dzięki temu koszenie trawy stanie się mniej uciążliwe, a nasz trawnik będzie sprawiał wrażenie zadbanego i wypielęgnowanego. Jakie są rodzaje kosiarek? Jak wybrać odpowiednią do ogrodu?

Kosiarki – rodzaje

Podstawowym kryterium różnicującym kosiarki jest system tnący. Ze względu na tę cechę wyróżnić można urządzenie bębnowe oraz rotacyjne. Pierwsze, jak sama nazwa wskazuje, wyposażone są w bęben, na którym osadzone są ostrza. Taka konstrukcja pozwala na koszenie trawy tuż nad ziemią, na wysokości 2,5 czy 3 cm – jest to doskonałe rozwiązanie w przypadku trawników dekoracyjnych, reprezentacyjnych. Wymaga jednak równej powierzchni gruntu, w przeciwnym razie szybko stępimy ostrza. Jeśli nasz ogródek jest pofałdowany lub po prostu niezbyt równy, lepiej kupić kosiarkę rotacyjną. Konstrukcja ta składa się z pionowej osi, na której osadzone są ostrza. Ten typ kosiarki sprawdzi się nie tylko w przypadku nierównych trawników, ale także bardziej zarośniętych czy rzadziej koszonych. Ostatni rodzaj, używany tylko do koszenia nieużytków, to kosiarka listwowa. Poradzi sobie z wyrośniętymi chwastami i wysoką trawą, jednak kupowanie jej do przydomowego ogródka byłoby lekką przesadą.

Zróżnicowany napęd

Kosiarki podzielić można także ze względu na odmienny napęd; może być on ręczny, elektryczny lub spalinowy. Kosiarki ręczne posiadają system przekładni połączonych z kołami, który wprawia w ruch ostrza gdy pchamy urządzenie. System ten wymaga sporego wysiłku, dlatego też nadaje się do koszenia niewielkich ogródków. Co więcej, muszą być one idealnie płaskie, tak aby koła zawsze miały styczność z gruntem. Na większej przestrzeni lepiej sprawdzą się kosiarki elektryczne. Ograniczeniem jest jednak dostęp do prądu – nie zawsze możliwy na działkach rekreacyjnych. Warto też zwrócić uwagę na fakt, że koszenie dużego terenu wymaga kilku przedłużaczy. Co więcej, kable nieco utrudniają manewrowanie między krzaczkami, drzewami i rabatami. W przypadku bardzo dużych ogrodów, działek pozbawionych elektryczności oraz terenów nierównych i mocno zagospodarowanych, zdecydowanie lepiej sprawdzi się kosiarka spalinowa. Jej wadą jest głośna praca i wydzielanie spalin, będzie ona jednak zdecydowanie bardziej skuteczna.

Dobieramy kosiarkę do ogrodu

Kupując kosiarkę, musimy określić, jak dużą powierzchnię będziemy za jej pomocą kosić. Warto sprawdzić, czy powierzchnia ogrodu jest równa, czy też pofałdowana. Jeśli nie zaplanowaliśmy jeszcze rabatek, krzewów i drzew w otoczeniu domu, zastanówmy się już na tym etapie nad ich ilością i rozmieszczeniem. Kolejnym kryterium, które należy wziąć pod uwagę, jest głośność pracy i emisja spalin. Pod tym względem kosiarki ręczne i elektryczne wypadają zdecydowanie lepiej niż urządzenia spalinowe.

Wybierając kosiarkę, warto kierować się nie tylko ceną, ale przede wszystkim charakterem i wielkością ogrodu. Pamiętajmy, że od właściwego wyboru zależeć będzie komfort i szybkość pracy.