Co z tym cukrem

Współczesny tryb życia wpływa niekorzystnie na nasze zdrowie psychiczne i fizyczne. Ciągły stres, brak czasu na odpoczynek i relaks, brak aktywności fizycznej, a przede wszystkim złe nawyki żywieniowe – to główne czynniki odpowiadające za coraz to większą ilość osób mających problem z nadwagą i zdrowiem.

Jemy szybko, tanio i często bezmyślnie, doprowadzając do spożywania zbyt dużej ilości kalorii, która dodatkowo jest uboga w takie makroskładniki jak białko a przesadna w wysoko energetyczne tłuszcze i węglowodany, które spożywane w nadmiarze powodują odkładanie się tkanki tłuszczowej.

Producenci szybkich przekąsek serwują nam produkty wygodne, dostępne od zaraz, ale co za tym idzie – wysoce przetworzone, z dużą zawartością konserwantów, tłuszczy trans, czy cukru, a przecież ten ostatni można zastąpić naturalnymi substancjami słodzącymi. Oszczędzając przy tym mnóstwo bezwartościowych kalorii, jednocześnie zachowując słodki smak.

Cukier spożywamy w znacznie większych ilościach niż jest to potrzebne do prawidłowego funkcjonowania, i to właśnie cukier został mianowany jako główny winowajca problemu otyłości i chorób cywilizacyjnych jak cukrzyca typu II, choroby serca i nowotwory.

Ilość kalorii pochodzących z cukru przerósł ponad trzykrotnie zalecany poziom dziennego spożycia. W Polsce zjadamy przeciętnie 50-70kg cukru rocznie na jedną osobę !

Pewnie zastanawiasz się – jaka ilość cukru jest bezpieczna dla Twojego zdrowia?

Według obecnych zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia WHO maksymalna dzienna dawka cukrów w diecie „zwykłego Kowalskiego” wynosi ok. 25g czyli około 5 łyżeczek, co ma stanowić ok 10% wszystkich spożywanych kalorii.

Dla zobrazowania – 1 litr coca coli zawiera 20 łyżeczek.

Co zatem używać zamiast cukru?

Na szczęście istnieją również naturalne zamienniki tradycyjnego cukru, naturalnego pochodzenia, które są bezpieczne dla zdrowia a co najlepsze – są odpowiednie również dla diabetyków i cukrzyów.

Oto kilka z nich, które zasługują na uwagę:

Ksylitol – naturalnie zawarty z wielu owocach i warzywach, stąd zawsze był obecny w naszym organizmie. Wytwarzamy go również endogennie podczas procesów trawienia w ilości ok. 15g dziennie. Zawiera 40% mniej kalorii niż tradycyjny biały cukier, przy zachowaniu tej samej słodkości. Dodatkowo świetnie nadaje się dla cukrzyków ponieważ ma 14-krotnie niższy IG (indeks glikemiczny) przez co wyrzuty insuliny w organizmie są dużo mniejsze. Działa pozytywnie na płytkę nazębną i jest w 100% naturalny.

Stewia – to brazylijska roślina, która nie zawiera kalorii, a jednocześnie jest ponad 300 razy słodsza od cukru. Substancje zawarte w stewii nie są przyswajalne przez nasz układ pokarmowy i z tego powodu mają zero kalorii. Dodatkowo stewia bardzo dobrze znosi wysokie temperatury

( do 180°C) dlatego z powodzeniem może być wykorzystywana w domowych wypiekach. Zawiera duże ilości substancji odżywczych jak Witamina C, kwas foliowy, potas, wapń, magnez, żelazo oraz szereg antyoksydantów. Podobnie jak Ksylitol jest bezpieczna dla diabetyków.

Erytrytol – Na dzień dzisiejszy to nasz numer 1 jeżeli chodzi o zdrowe zamienniki cukru. Jest bliźniaczo podobny, (około 75% słodkości cukru) zawiera jednak nie przyswajalne węglowodany, dzięki czemu nie dostarczamy przy tym żadnych kalorii. Mnóstwo badań naukowych potwierdza że erytrytol w żadnym stopniu nie podnosi poziomu glukozy i insuliny w organizmie. Występuje naturalnie m.in. w gruszkach, grzybach i melonach. Nie powoduje próchnicy, działa jako przeciwutleniacz, oraz nie podrażnia układu pokarmowego co jest jego dużą zaletą.