smartfony

Kilka ciekawostek dotyczących fotografii mobilnej.

Chociaż fotografia mobilna jest obecnie standardem, to nie wszystkie związane z nią kwestie są jasne dla przeciętnego użytkownika. Poniżej odpowiemy na najczęstsze pytania dotyczące robienia zdjęć smartfonem.

Dlaczego droższe v robią lepsze zdjęcia niż tanie odpowiedniki?

Nie jest tajemnicą, że jakość zdjęć ze smartfonów budżetowych i flagowców znacznie się różnią, zwłaszcza gdy warunki fotografowania nie są idealne. Dlaczego to się dzieje?

Po pierwsze, decyduje o tym moduł kamery. Zestaw dobrej jakości soczewek, w połączeniu z odpowiednio dużą  matrycą sprawia, że smartfon może konkurować z zaawansowanymi aparatami kompaktowymi, a nawet lustrzankami i bezlusterkowcami.  Niestety zastosowanie wysokiej jakości optyki i matrycy znacząco wpływa na cenę urządzenia.

Po drugie, ważną rolę odgrywa oprogramowanie. Informacje pobrane z matrycy podlegają skomplikowanemu przetwarzaniu, zanim zostaną zapisane w pamięci urządzenia jako plik JPEG. Złożone algorytmy wspomagane sztuczną inteligencją są bardzo wymagające pod względem wydajności procesora i pamięci RAM. Tym samym smartfony z potężnymi procesorami i dużą ilością wolnej pamięci mogą wykonywać bardziej złożone przetwarzanie w tym samym czasie, co smartfony klasy budżetowej ze skromniejszym oprzyrządowaniem.

Czy to prawda, że „iPhone” robi lepsze zdjęcia niż chińskie smartfony?

Samo pytanie jest błędne. Jeśli smartfony mają porównywalne aparaty i to samo oprogramowanie (ten sam Lightroom jest dostępny zarówno dla iOS, jak i Androida), wynik będzie prawie taki sam.

Flagowe chińskie smartfony mają bardzo dobre aparaty, które pod względem jakości obrazu nie ustępują iPhone’owi, a w niektórych wypadkach nawet go przewyższają. To wystarczy, aby polecić je miłośnikom fotografii mobilnej. Oczywiście w dobrym świetle obraz wykonany większością smartfonów będzie ostry i kontrastowy. Największe wyzwanie stawiają przed aparatem trudne warunki oświetleniowe, które niekiedy niemal uniemożliwiają zrobienie dobrego zdjęcia.

Może wydawać się, że aparat iPhone’a zachowuje się bardziej przewidywalnie w trudnych warunkach – wieczorem, w nocy, w pomieszczeniu o słabym oświetleniu. Owszem na zdjęciach występuje szum (nawet większy niż w smartfonach z androidem), jednak odwzorowanie kolorów wydaje się dokładniejsze.

Czy smartfon może zastąpić amatorską lustrzankę cyfrową?

Tak, może, ale nie zawsze. Nowoczesne smartfony już dawno osiągnęły poziom jakości zdjęć, który jest więcej niż wystarczający dla fotografii amatorskiej. Jeśli aparat wykorzystujesz do zwykłych potrzeb, pstrykasz fotki podczas spacerów, robisz zdjęcia z wakacji, to możliwości nowoczesnego smartfona z dobrym aparatem powinny Ci wystarczyć. Otrzymana jakość obrazu będzie porównywalna z amatorską lustrzanką cyfrową pracującą w trybie automatycznym.

Natomiast jeśli wyposażysz lustrzankę cyfrową, nawet amatorską, w wysokiej jakości szybki obiektyw, nauczysz się fotografować w trybie manualnym i przetwarzać RAWy, to uzyskana jakość fotografii będzie nieosiągalna dla aparatu mobilnego.

Dlaczego moje zdjęcia z telefonu są rozmyte?

Najczęstszym powodem uzyskania rozmytych zdjęć w telefonie jest  drganie, spowodowane ruchem aparatu podczas fotografowania. Przyczynia się do tego między innymi sam mechanizm robienia zdjęć smartfonem. Niestety samo naciśnięcie migawki znajdującej się na ekranie może powodować delikatny ruch aparatu, co może spowodować rozmycie zdjęcia.

Najłatwiejszym i niezawodnym sposobem zmniejszenia prawdopodobieństwa wstrząsów jest ustawienie spustu migawki na bocznych przyciskach głośności. Kiedy korzystamy z tych przycisków, możliwe staje się trzymanie smartfona jak zwykłego aparatu. Jedyną różnicą jest to, że przy poziomym układzie spust migawki znajduje się pod lewą ręką, a nie pod prawą, do czego trzeba się przyzwyczaić. Jednak przy takim sposobie fotografowania prawdopodobieństwo poruszenia aparatem jest znacznie zmniejszone.

Czy zdjęcia wykonane smartfonem można wywołać?

Oczywiście takie fotografie nadają się do wywołania w formie papierowych odbitek np. tutaj: https://fotopremium.com.pl/

Jednak należy pamiętać, że nie wszystkie zdjęcia wykonane smartfonem będą nadawały się do utrwalenia w dowolnym formacie. Fotografie wykonane w dobrych warunkach oświetleniowych będziemy mogli wywołać zarówno w standardowych rozmiarach, takich jak 10 × 13 i 10 × 15, a także jako powiększenia. W niektórych przypadkach utrwalimy je nawet w formatach XXL. Jednak wtedy należy zapoznać się z zalecanymi dla nich parametrami zamieszczonymi na stronie internetowej wybranego fotolabu. Natomiast jeśli zdjęcie było wykonane w gorszych warunkach oświetleniowych, to może nie nadawać się do wywołania. Jeżeli nie jesteśmy pewni czy daną fotografię możemy wydrukować, to powinniśmy skontaktować się biurem obsługi klienta określonego zakładu.

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *