Kostka chodnikowa

Chodniki w ogrodzie

Ogród to nie tylko odpowiednio zaprojektowana zieleń, właściwie dobrane gatunki roślin, tworzące razem spójną całość, w której chętnie się wypoczywa, rozmyśla i spędza czas z rodziną i przyjaciółmi.

To także sieć dróżek i ścieżyn prowadzących w różne zakamarki naszych włości. Codziennie przemierzamy drogę do bramki, bramy, garażu, drzwi frontowych, od czasu do czasu kierujemy się do pomieszczeń gospodarczych, składzika na narzędzia, na taras lub po prostu przechadzamy się po ogrodzie. Podczas takich codziennych „wędrówek” wydeptujemy szlaki w trawie. O ileż estetyczniej i efektowniej wyglądałby jednak ogród przyozdobiony alejkami z drewna, kamienia naturalnego, żwiru czy płyt? Dzięki takiemu rozwiązaniu ogród zyskuje nie tylko na wyglądzie, ale też na funkcjonalności i praktyczności, jest bowiem łatwiejszy do pielęgnacji.

Sposobów na alejki w ogrodzie jest wiele, a obecne możliwości technologiczne pozwalają na niemal nieograniczoną różnorodność stosowanych do ich tworzenia materiałów. Jednym z bardziej praktycznych jest kostka brukowa. Dawniej mianem tym określano kostki z kamienia naturalnego, tworzącego nierówną nawierzchnię. Dziś określana jest tak zarówno kostka z bruku, jak i kostka betonowa, która, tak swoją drogą, czasem ledwie różni się od jej kamiennego odpowiednika.

Kostka chodnikowa różni się rozmiarem, grubością, kształtem, materiałem oraz kolorem. W związku z tym daje niemal nieograniczone możliwości aranżacyjne, od bardzo nowoczesnych i minimalistycznych, aż po iście tradycyjne. Nadaje się świetnie nie tylko na alejki w ogrodzie, ale też idealnie sprawdza się wyłożona na podjeździe lub wokół basenu czy oczka wodnego. na ganku a także na tarasie. Poza kostkami, do aranżacji tych części ogrodu wykorzystać też można płyty chodnikowe, większe rozmiarami, ale równie zróżnicowane pod względem kształtu, faktury czy koloru. Takie płyty sprawdzają się też świetnie w roli chodnika stworzonego z pojedynczych elementów oddzielonych od siebie fragmentem trawnika, przeplatane z elementami drewnianymi czy kamiennymi. Różnorodność kostek i płyt chodnikowych sprawia, iż każdy właściciel ogrodu, nawet z najbardziej wysublimowanym gustem może znaleźć coś, co sprosta jego oczekiwaniom i wyobrażeniom.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *