Charakterystyka pomp śrubowych

Bez wątpienia pompy śrubowe mają aktualnie bardzo szerokie zastosowanie w rozmaitych branżach.

Jak działają elementy tego typu? Co wziąć pod uwagę wybierając produkty z kategorii? O tym dowiecie się po przeczytaniu poniższego artykułu.

Trzeba podkreślić, że pompy śrubowe są zaliczane do rotacyjnych pomp wyporowych. W środku znajduje się metalowy wirnik pod postacią śruby z wydłużonymi skokiem. Tego typu elementy obracają się w sposób mimośrodowy w nieruchomym elemencie wykonanym z gumy. Trzeba podkreślić, że metalowe wirniki to rotory. Natomiast gumowe elementy to statory. Należy zwrócić uwagę na fakt, że właśnie takie pojęcia nierzadko pojawiają się w literaturze dotyczącej tego tematu albo na instrukcja obsługi elementów z tej kategorii. Warto zatem zapamiętać te nazwy .

Jaka jest zaś zasada działania pomp śrubowych? Trzeba zaznaczyć, że rotory obracają się w sposób mimośrodowy. To powoduje zabieranie partii materiału z części ssawnej. W kolejnym etapie jest ona regularnie przesuwana w kierunku części tłocznej konkretnego urządzenia. Wszystko odbywa się w trybie spiralnym. Jeśli rotory, statory czy inne elementy będą niedokładnie wykonane i źle ze sobą połączone, to niestety trzeba liczyć się z tym, że praca nie będzie odpowiednio szybka, a także efektywna.

Co wziąć pod uwagę wybierając pompy śrubowe? Trzeba zaznaczyć, że aktualnie konkurencja na rynku jest bardzo duża. Klienci mogą na tym wyłącznie skorzystać. To bowiem szansa na wybranie dobrej jakości elementów, które dodatkowo będą miały atrakcyjne ceny. Między innymi trzeba uwzględnić wydajność. Dobre pompy śrubowe osiągają stosowne parametry tak naprawdę niezależnie od ciśnienia tłoczenia. Bardzo istotne jest to, że elementy tego typu są w stanie tłoczyć zarówno ciecze o dużej gęstości, jak i lepkości, co jest szczególnie istotne w branży spożywczej. Należy podkreślić, że wybierając produkty z tej kategorii trzeba też decydować się na elementy, które są odporne i wytrzymałe na działanie rozmaitych czynników. Wtedy będą Wam służyły przez długie lata i charakteryzowały się pracą na odpowiednio wysokich obrotach. Poza tym trzeba zwrócić uwagę na rodzaj materiału, a także aspekt dotyczący dozowania.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *