Z każdym rokiem coraz więcej osób decyduje się na montaż klimatyzatorów w swych domach. Warto więc przyjrzeć się bliżej tym urządzeniom i poznać ich najważniejsze cechy, które sprawiają, że cieszą się one rosnącą popularnością.
Rodzaje klimatyzatorów
Obecnie na rynku znaleźć można kilka rodzajów klimatyzatorów. Najczęściej stosowane i polecane są: klimatyzatory monoblokowe, w których parownik i skraplacz są ze sobą połączone, klimatyzatory typu split, składające się z dwóch oddzielnych bloków oraz urządzenia typu muli-split, umożliwiające podłączenie do jednej sprężarki kilku parowników. Jeżeli komuś zależy na tym, aby klimatyzacja w domu była wydajna i cicha, powinien rozważyć montaż urządzenia split lub muli-split. Dzięki modułowej budowie, jednostka zewnętrzna generująca największy hałas umieszczana jest na zewnątrz budynku, a w jego wnętrzu znajduje się jedynie moduł, z którego wydobywa się chłodne powietrze. Chociaż w sprzedaży znaleźć można również klimatyzatory przenośne, to często ich wydajność pozostawia wiele do życzenia.
Klimatyzatory, a zdrowie
Klimatyzatory to urządzenia, których zadaniem jest obniżać temperaturę wewnątrz pomieszczeń. Okazuje się jednak, że urządzenia te również wpływają na jakość powietrza we wnętrzach. Sprawnie działająca klimatyzacja domowa pomaga bowiem zmniejszać wilgotność powietrza, a także usuwać z niego zanieczyszczenia oraz alergeny. Zamontowane w urządzeniach filtry skutecznie wychwytują kurz oraz pyłki różnego pochodzenia. Należy jednak pamiętać, że klimatyzatory mogą również szkodzić zdrowiu. Nieprawidłowe ustawienie kierunku nawiewu chłodnego powietrza może doprowadzić do powstawania przeciągów, które będą przyczyniać się do przeziębień lub problemów z zatokami. Podobne dolegliwości mogą pojawić się w przypadku zbyt mocnego schładzania pomieszczeń. Zaleca się, aby różnica temperatur na zewnątrz i w środku klimatyzowanego wnętrza była nie większa niż 7 stopni Celsjusza.
Serwisowanie klimatyzatorów
Decydując się na zakup i montaż klimatyzatorów nie należy zapominać o wykonywaniu przeglądu urządzeń i instalacji. Regularny serwis klimatyzacji polega na wymianie filtrów, oczyszczeniu wlotów i wylotów powietrza, a także uzupełnieniu czynnika chłodzącego. Takie działanie ma istotne znaczenie, ponieważ wpływa na cichszą pracę urządzenia, mniejsze zużycie energii, a także wydłużenie żywotności całego układu. Regularne czyszczenie klimatyzatorów zabezpiecza również przed rozwojem grzybów i innych drobnoustrojów, które mogą mieć niekorzystny wpływ na zdrowie. Chociaż każdy producent klimatyzatorów sam określa jak często powinno się wykonywać przeglądy i wymiany filtrów, specjaliści zalecają, aby robić to dwa razy w roku.