szkolenia dla menedżerów

Jak być dobrym szefem?

Wiele osób przyznaje, że chciałoby zajmować stanowiska kierownicze, jednak nie każdy nadaje się do takiej pracy. Oczywiście, każda firma organizuje szkolenia dla menadżerów, podczas których poznają oni najważniejsze zasady prowadzenia zespołu, czy kierowania poszczególnymi działami.

Aby być dobrym szefem potrzeba jednak wrodzonych cech charakteru, takich jak charyzma, czy pewność siebie. Wiele godzin treningów i szkoleń może wyprodukować dobrych menedżerów, ale najlepiej docelowo wybierać osoby, które są do takich zadań predysponowane.

 

Kto prowadzi szkolenia dla menedżerów?

Większość umiejętności, jakie związane są z kierowaniem zespołem osób nie zmienia się w zależności od branży, w jakiej funkcjonuje firma. Oczywiście, kierując pracownikami rzeźni nieco inaczej pracuje się, niż prowadząc zespół bankowców, którzy mają do wyrobienia, co miesiąc określone limity. Zwykle więc szkolenie dla menedżerów przygotowywane jest specjalnie dla pracowników danej firmy i organizowane w sposób centralny, po uzgodnieniu wszystkich szczegółów z zarządzającymi firmą.

Zwykle pracodawcy decydują się na wykupienie szkolenia dla menedżerów w firmie zewnętrznej, która zajmuje się kształceniem kadr kierowniczych. Takie firmy mają bardzo bogate doświadczenie i często są w stanie przekazać najświeższą wiedzę. Najważniejszym jednak elementem takiego szkolenia dla menedżerów jest oczywiście część praktyczna. Dobre szkolenia tego typu trwają nawet kilka dni i spora część czasu przeznaczona jest właśnie na różnego rodzaju ćwiczenia – w zespołach i indywidualne. Idealnie, jeśli następnie efekty takiego zadania są szczegółowo omawiane.

 

Jakie umiejętności musi posiadać dobry szef?

Kiedyś menedżerowie wyłaniani byli z członków dotychczasowego zespołu. Dzisiaj coraz częściej odchodzi się od tego, ponieważ szefowie wybierani są w konkursach i często podkradani innym firmom o podobnym profilu. Jeśli ktoś posiada dobrą renomę, warto go wykupić i zaoferować nieco większą pensję. Na pewno dobry menedżer powinien być człowiekiem profesjonalnym i posiadać wiedzę na temat tego, czym zajmuje się jego zespół. Poza tym, powinien być to człowiek asertywny i pewny siebie, ale wrażliwy na innych i empatyczny.

Kierownik musi być sprawiedliwy, ponieważ w ten sposób przysparza sobie sympatię swoich pracowników, którzy szanują go i lubią dla niego pracować. Niezwykle ważne umiejętności to dobre radzenie sobie ze stresem, opanowanie, umiejętność kreatywnego myślenia oraz działania pod presją.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *