Uprawa borówki

Borówka amerykańska – to musisz wiedzieć przed rozpoczęciem uprawy

Borówkę amerykańską często inaczej nazywa się borówką wysoką. Jest to spowodowane tym, iż krzewy tego owocu mogą osiągać wysokość do nawet 1,5 czy 2 metrów. Krzewy te dają przepyszne owoce, które są bogactwem witamin oraz makro- i mikro-elementów. Z tego względu wiele osób coraz częściej decyduje się na uprawę borówki amerykańskiej w swoim ogrodzie.

Warunki glebowe pod uprawę borówki wysokiej

Borówki amerykańskie dobrze jest posadzić na glebie o odczynie kwaśnym, najlepiej o pH 3,8-4,8. Kluczem, do zbierania pysznych owoców jest stała kontrola odczynu gleby. W tym celu co kilka tygodni należy pobrać jej próbkę, wsadzić ją do słoika, a następnie zalać wodą destylowaną i wsypać sodę oczyszczoną lub wlać odrobinę octu. Piana na powierzchni mieszaniny oznacza, że gleba ma kwaśny odczyn. Jeśli wolisz zakupić specjalny sprzęt, który pozwala sprawdzić kwasowość ziemi, to w większości sklepów ogrodniczych znajdziesz tzw. kwasomierz. Oprócz odpowiedniego odczynu gleby należy również zadbać o wystarczająco wysoki poziom próchnicy. Optymalne warunki wzrostu borówek istnieją, jeżeli części organicznych w glebie jest przynajmniej 7%. Jeśli chodzi natomiast o rodzaje gleby najlepsze pod uprawę borówki amerykańskiej, są to gleby lekkie i piaszczyste.

Uprawa borówki – warunki klimatyczne

Dobrze nasłonecznione i ciche stanowisko będzie najlepszym wyborem jeśli chodzi o uprawę borówki amerykańskiej. Koniecznym jest dbanie o ich dobre nawodnienie. Najlepiej, jeśli zostałyby posadzone w miejscu, które ma wysoki poziom wód gruntowych, mniej więcej w granicach 35-60 cm przez cały okres wegetacji. Jeśli będzie niższy, należy je regularnie podlewać. W przypadku upalnych dni najlepiej robić to co 3 doby.

Nawożenie gleby a uprawa borówki

Na rynku dostępnych jest wiele produktów, które są niezwykle pomocne w uprawie warzyw i owoców, w tym borówki amerykańskiej. Jeśli gleba nie jest wystarczająco kwaśna, dobrze jest zdecydować się na zakwaszanie gleby przy użyciu torfu ogrodniczego i siarki lub trocin z roślin iglastych. Można zdecydować się również na wersję chemiczną takich nawozów. Wtedy należy zwrócić uwagę na odpowiednią ilość siarczanu amonu lub innych zakwaszających i zmniejszających pH gleby chemiczne produkty dostępne w sklepach ogrodniczych.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *