Becikowe – komu się należy?

Becikowe to jednorazowe świadczenie finansowe w wysokości 1000 zł, które przyznawane jest świeżo upieczonym rodzicom, którzy spełniają określone warunki:

  1. Jedno z nich (lub oboje) jest rodzicem, faktycznym (osoba która przejęła opiekę nad dzieckiem i jest w trakcie procesu adopcyjnego) lub prawnym (osoba, której opieka nad dzieckiem została powierzona przez sąd) opiekunem dziecka.
  2. Ich dochód – liczony jako dochód całej rodziny – nie przekracza 1922 zł netto miesięcznie.
  3. Matka, od 10 tygodnia ciąży do porodu, objęta była opieką lekarza i jest to udokumentowane. Wymóg ten nie dotyczy opiekunów prawnych, faktycznych, a także przysposabiających dziecko.
  4. Jest obywatelem Polski, zamieszkującym terytorium RP. W wyjątkowych przypadkach możliwe jest uzyskanie świadczenia przez zagranicznych rezydentów, na stałe przebywających w Polsce. Warte podkreślenia jest, że obywatelom RP zamieszkującym poza granicami kraju, becikowe nie przysługuje.

Dokumenty potrzebne do uzyskania Becikowego

Każda osoba, która stara się o pozytywną decyzję w zakresie przyznania Becikowego powinna wypełnić i przedłożyć następujące dokumenty:

  1. Wniosek o przyznanie zapomogi. Jest on dostępny na rządowej stronie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.
  2. Dokument wydany przez lekarza prowadzącego lub położną, potwierdzający że kobieta znajdowała się pod opieką lekarską od wyznaczonego 10-tego tygodnia ciąży.
  3. Oświadczenie i wszelkie dokumenty, które stanowią dowód na wysokość uzyskiwanego przez rodzinę, miesięcznego dochodu. Kwestię tego jakiego rodzaju dokumenty należy dołączyć, wyznaczają indywidualnie odpowiednie urzędy. Mogą być to np. zaświadczenia o zarobkach od pracodawcy.

Przygotowany wniosek wraz z niezbędną dokumentacją należy złożyć w ciągu 12 pierwszych miesięcy życia dziecka. Jeśli podanie tyczy się dziecka adoptowanego lub przysposobionego jest to 12 miesięcy od dnia wejścia w życie decyzji o adopcji lub przysposobieniu, jeśli dziecko nie skończy do tego momentu 18 roku życia.

Becikowe

Drogi złożenia omawianego dokumentu są dwie. Jedna z nich to aplikacja online poprzez portal Emp@tia, druga zaś wymaga osobistego pojawienia się w urzędzie i złożenia go osobiście.

Decyzja o przyznaniu świadczenia musi zostać wydana w ciągu miesiąca od dnia jego złożenia. Wyjątkiem są sytuacje o wysokim stopniu skomplikowania, gdzie czas ten może się wydłużyć do maksymalnie dwóch miesięcy.

Czy urząd może odmówić przyznania Becikowego?

Tak, jednak składającemu wniosek przysługuje prawo do złożenia odwołania. Czas ustawowo wyznaczony na tę czynność to 14 dni i powinien on zostać skierowany do tej samej jednostki administracyjnej, która wydała odmowę.

Wszystkie regulacje odnośnie tej konkretnej formy wsparcia rodziców znaleźć można w treści Ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2018 r. poz. 2220, z późn. zm.) oraz Rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 27 lipca 2017 r. w sprawie sposobu i trybu postępowania w sprawach o przyznanie świadczeń rodzinnych oraz zakresu informacji, jakie mają być zawarte we wniosku, zaświadczeniach i oświadczeniach o ustalenie prawa do świadczeń rodzinnych (Dz.U. poz. 1466)

——

Marek Matuszek – 4profit.com.pl

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *