ABC bezpieczeństwa na budowie

Zgodnie z danymi GUSu, ilość wypadków na budowie podczas pracy maleje z roku na rok. Spada zarówno sama ilość wypadków jak i ofiar śmiertelnych. Budownictwo jest trzecią po przetwórstwie przemysłowym i handlu detalicznym i naprawie samochodów i motocykli branżą pod względem ilości wypadków. A jeden śmiertelny wypadek na budowie to koszt 0,5 mln zł dla społeczeństwa (koszt renty, zasiłków, odszkodowań itp.), zaś trwały uszczerbek w wyniku wypadku w pracy na budowie to koszt 0,3 mln zł. Tak więc należy czynić wszystko, aby minimalizować szanse na kalectwo czy śmierć człowieka na placu budowy.

Istnieje wiele form zabezpieczania pracy pracowników budowy:

  • odzież ochronna i kask na głowę – chronią m.in. przed upadkiem elementów z wysokości, zabrudzeniem, ochroną spodniej odzieży pracownika, zimnem czy ciepłem
  • schody do wykopów – pozwalają w prosty i bezpieczny sposób zejść lub wyjść z głębokich wykopów. Dzięki modułowej budowie, mogą być one łatwo dopasowywane do potrzeb zarówno pod względem długości (zależnej od głębokości) jak i ich nachylenia.
  • zabezpieczenia krawędzi EPS (Edge Protection System) – specjalne barierki montowane na krawędziach budynków lub otworów technologicznych zabezpieczających pracownika przed upadkiem z wysokości. W skład system EPS schodzą: uchwyty mocujące, słupki oraz wypełnienie (siatka stalowa, deski lub rury).
  • schody tymczasowe EPS – łatwe w montażu i demontażu oraz przenoszeniu schody tymczasowe na budowę, przeznaczone do wykopów, nasypów czy pokonywania tras na różnych poziomach budynku. Schody uniwersalne do stosowania przy różnym ich nachyleniu (od 25 do 55 stopni).
  • schody kontenerowe – aby zaoszczędzić miejsce na placu budowy na pomieszczenia socjalne, można ułożyć kontenery w stosy jeden na drugim. Do górnych kontenerów można dostać się przez schody kontenerowe, wykonane z ocynkowanych ogniowo, zabezpieczonych przed wpływem czynników atmosferycznych modułów.

Jak widać, nie brakuje rozwiązań technicznych, które mogą zminimalizować szansę wypadku na budowie, kalectwa czy śmierci jakiegoś pracownika, a w związku z tym strat zarówno ludzkich jak i materialnych. Znajdź swojego zaufanego dostawcę rozwiązań na budowę, które poprawiają bezpieczeństwo osób i mienia.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *