Zżółknięte kaloryfery – czym warto pomalować grzejniki?

Długotrwale eksploatowane białe grzejniki ulegają odbarwieniu, przez co nie prezentują się najlepiej. Na szczęście odnowienie zżółkniętych kaloryferów nie jest trudne – wystarczy wolne popołudnie, odrobina chęci oraz właściwa farba do malowania grzejników. Właściwa, czyli jaka? Wyjaśniamy, czego najlepiej użyć do malowania kaloryferów.

Malowanie kaloryferów – najlepszy sposób na ich renowację

Wymiana kaloryfera to dość skomplikowane zadanie, które wymaga ingerencji fachowca. Z pewnością nie warto się więc na nią decydować tylko z powodu nieatrakcyjnego koloru tego elementu. O wiele prostszym sposobem na poprawę jego wyglądu jest malowanie, które można wykonać nawet bez specjalnych zdolności czy wiedzy technicznej.

Najczęściej wybierana farba na kaloryfer jest biała – to tradycyjny kolor, który pasuje do wszystkiego i szczególnie dobrze sprawdza się w modnych, jasnych wnętrzach. Jeśli jednak chcesz uczynić z grzejnika element dekoracyjny, możesz pokusić się o użycie kontrastowej barwy. Niektórzy decydują się również na pomalowanie grzejnika na taki sam kolor, jaki znajduje się na ścianach. To ciekawe rozwiązanie, które sprawia, że element grzewczy zdecydowanie mniej rzuca się w oczy. Należy jednak pamiętać, że ciemne kolory nieznacznie obniżają wydajność grzewczą instalacji. Ponadto warto zaznaczyć, że malowanie kaloryfera farbą do ścian to bardzo zły pomysł – tego typu emalie nie są bowiem odporne na wysokie temperatury, przez co zazwyczaj szybko się odbarwiają i zaczynają odchodzić od podłoża. Specjalna farba do malowania grzejników to jedyny słuszny wybór, jeśli zależy Ci na estetycznym i trwałym efekcie.

Szukasz odpowiedniej farby do malowania grzejników? Sprawdź emalię bezpośrednio od producenta: https://polifarb.lodz.pl/.

Czym pomalować grzejnik – idealna farba na kaloryfer

Farba do kaloryfera musi mieć odpowiednie parametry. Pełni nie tylko funkcję dekoracyjną, ale również ochronną, dlatego jest skomponowana w szczególny sposób. Większość produktów tego typu nadaje się do stali, stali ocynkowanej, żeliwa i aluminium, dzięki czemu pozwala na malowanie grzejnika dowolnego typu. Warto wybrać produkt, który może być nanoszony na stare powłoki – dzięki temu renowacja grzejników żeliwnych i innych starszego typu będzie znacznie łatwiejsza. Taką farbą jest np. wodorozcieńczalna eko-RADIATOR produkcji POLIFARB-Łódź Sp. z o.o., która umożliwia bardzo łatwe, wygodne i szybkie malowanie, a jednocześnie bez problemu znosi wysokie temperatury – nawet do 100°C. Podobne właściwości ma emalia ftalowa RADIATOR-LACK. To specjalna farba do kaloryfera, która zapewnia wyjątkowo trwały efekt i doskonałą przyczepność. Chcesz dowiedzieć się więcej? Odwiedź stronę POLIFARB-Łódź i zapoznaj się z ofertą producenta!

Jak pomalować kaloryfer?

Specjalna farba do grzejnika to najważniejszy zakup, jeśli planujesz jego renowację. Będziesz jednak również potrzebować:

  • pędzli – w tym takich, którymi dotrzesz w trudniej dostępne miejsca,
  • folii i taśmy malarskiej – którymi zabezpieczysz otoczenie grzejnika,
  • bloczka lub papieru ściernego – do zmatowienia powierzchni lub usunięcia starej powłoki malarskiej.

Pamiętaj, by malowanie grzejnika żeliwnego przeprowadzać poza sezonem grzewczym. W przeciwnym razie farba zostawi nieestetyczne smugi. Urządzenie można włączyć nie wcześniej niż 48 godzin po zakończeniu malowania. Należy nałożyć dwie warstwy farby, pozwalając pierwszej wyschnąć przed nałożeniem kolejnej.