Żywa czy sztuczna choinka

Zbliżają się święta Bożego Narodzenia, a w większości ukraińskich rodzin zapewne już odbyła się rozmowa odnośnie jednej z najważniejszych kwestii: czy stawiać choinkę, a jeśli tak to jaką?

Zbliżają się święta Bożego Narodzenia, a w większości ukraińskich rodzin zapewne już odbyła się rozmowa odnośnie jednej z najważniejszych kwestii: czy stawiać choinkę, a jeśli tak to jaką?

Można kupić żywy świerk lub sosnę lub po prostu ozdobić dom gałązkami świerku, można kupić (lub wyciągnąć z komórki) sztuczną choinkę. Wszyscy dobrze znają te niespokojne dni, kiedy wspólnie przygotowujemy się do Bożego Narodzenia. Kupujemy prezenty, świąteczne przysmaki i niewątpliwy symbol Bożego Narodzenia – choinkę. Ale okazuje się, że dla wielu wybór najważniejszego bożonarodzeniowego atrybutu jest trudny. Na targowiskach i w sklepach sprzedaje się dużo różnych rodzajów sztucznych i żywych choinek, które różnią się pod względem wielu charakterystyk: wysokości, koloru, wyglądu, choinki z PE, choinki z folii PVC i żyłki polimerowej, pochodzenie itp. Jednym słowem, jest ich bardzo dużo i każdy może wybrać coś dla siebie. Ale jak wybrać tę, która najbardziej ci odpowiada? Spróbujemy to wyjaśnić.

Żywe choinki – mają tę niewątpliwą zaletę, że są naturalne! Przyciągają swoim przyjemnym leśnym zapachem i jednocześnie czarują swoim wspaniałym wyglądem. Biorąc pod uwagę praktyczność, do zalet żywej choinki można zaliczyć to, że nie trzeba jej przechowywać z roku na rok, lecz za każdym razem kupuje się nową. W naszym przypadku do choinek można zaliczyć sosny i świerki. Sosna ma dłuższe igiełki, dlatego jest ona bardziej puszysta i wygląda wspanialej. Na korzyść sosny przemawia także to, że może ona stać dłużej niż świerk w przybliżeniu o jeden – dwa tygodnie. Poza tym sosna nie będzie tak szybko się sypać, co ma duże znaczenie dla utrzymania świątecznego, bożonarodzeniowego ducha (pożółkłe, sypiące się drzewo nikomu raczej nie poprawi nastroju). Choinkę należy umieszczać jak najdalej od urządzeń grzewczych. Na korzyść żywej piękności można powiedzieć również, że jest ona całkowicie ekologiczna i kosztuje znacznie mniej, niż sztuczna choinka z PE. Do jej wad można zaliczyć problemy gospodarcze, związane z jej ustawieniem, niezbędna jest specjalna podstawka lub wiadro z piaskiem. Również sprzątanie igieł z dywanu może sprawiać kłopoty. Zalecamy wszystkim wybór choinki z giętkimi i elastycznymi gałązkami. Jeżeli choinka została wycięta dawno, jej gałązki są suche i łatwo się łamią. Taka choinka szybko łysieje i zostaną tylko „gołe” gałązki. Aby choinka nie zaczęła się sypać już po kilku dniach po zakupie, należy ją ostrożnie i rzetelnie pielęgnować. Po udanym przywiezieniu swojej choinki Bożonarodzeniowej do domu nie należy trzymać jej w pokoju, lecz natychmiast ustawić ją w chłodnym miejscu, na przykład na balkonie – tam jest dla niej najlepsze miejsce.

Sztuczne choinki – wybór sztucznej choinki jest o wiele trudniejszy, ponieważ asortyment choinek jest większy. Sztuczna choinka miewaje bardzo różne kolory: zielone, srebrne, białe, różnokolorowe. Na dzień dzisiejszy najpopularniejsze są zielone i srebrne sztuczne choinki z PE (wylewane). Wybór choinki powinien być bardzo skrupulatny, ponieważ wybiera się ją na kilka lat w odróżnieniu od żywej, która kupowana jest co roku. Do plusów sztucznej choinki można zaliczyć: nie obsypuje się, nie trzeba ciągle sprzątać, jej ustawienie i składanie jest łatwe i nie wymaga dodatkowej pomocy. Ma ona jeszcze jeden ważny plus – może ona stać dokładnie tak długo, jak chcesz. Sztuczne choinki są ładniejsze i wspanalsze od naturalnych. Choinki te zrobione są według idealnego wzoru. Żeby znaleźć taką puszystą i rozłożystą choinkę w rzeczywistości, będziesz musiał obejść nie jedno targowisko z choinkami, a poszukiwania nadal będą nieudane. Poza tym, zakup sztucznej choinki świadczy w pewnym stopniu o szacunku do żywej przyrody. Mimo wszystko szkoda jest wycinać choinkę, która przedtem rosła przez co najmniej 7-8 lat, nawet jeśli rosła w specjalnym miejscu, przeznaczonym do świątecznej wycinki.

Choinki z PE. Są całkowicie identyczne i niczym nie różnią się od naturalnych świerków i sosen. Do produkcji wylewanych choinek wykorzystywane są wysokiej jakości surowce, stosowane w przemyśle spożywczym i medycznym. Najpopularniejszym modelem jest dziś świerk Premium i świerk Elit. W zależności od wysokości sztuczna choinka może kosztować od 230 złotych za choinkę 120 cm do 2000 złotych za 3-metrową piękność. Tak, jest to znacznie więcej, niż kosztuje żywa, ale przecież kupowana jest ona nie na jeden rok.

Choinki mix (PE+PVC) Takie choinki posiadają gałązki zarówno z PE, jak też PVC. Ponieważ materiał PE jest dość drogi, niektórzy producenci, aby uczynić produkcję tańszą, stosują gałęzie z PVC. W takich choinkach gałęzie PE stosowane są na końcówkach gałązek dla lepszego pierwszego wrażenia, a całą puszystość nadają gałązki PVC, które położone są wewnątrz korony. Takie choinki stanowią pewien kompromis pomiędzy choinkami ze 100% PE i choinkami w PVC.

Sosny z żyłki. Sosny produkowane są ze specjalnej żyłki polimerowej PVC. Surowiec wykorzystywany do produkcji sosny powinien być zielony, miksowany (naprzemiennie ciemna i jasna żyłka) oraz z rozpuszczonymi końcówkami, które bardzo przypominają aksamit. Sosna jest najbardziej puszysta spośród wszystkich tanich wariantów, igiełki osiągają do 12 cm długości. Biorąc pod uwagę te charakterystyki można wyciągnąć wniosek, że jeśli kupiłeś sosnę, nie należy wybierać dla niej zbyt małych ozdób, gdyż nie będzie ich widać za igłami.

Ładnie ozdobić sztuczną choinkę jest bardzo łatwo, najważniejsze by mieć poczucie umiaru i stylu! Przejaw trochę fantazji, a twoja choinka będzie najładniejsza, najbardziej uroczysta i efektowna!!!

Na koniec chemy Ci życzyć udanego wyboru. Mamy nadzieję, że ten artykuł pomoże Ci prawidłowo wybrać choinkę – najważniejszy atrybut Świąt Bożonarodzeniowych!

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *