Na co zwrócić uwagę przy wyborze domu opieki dla seniora?

W Polsce większość dzieci lub wnuków opiekuje się rodzicami albo dziadkami samodzielnie. Zdarza się jednak, że nie mamy takiej możliwości i znacznie lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy domów seniora. Jak wybrać najlepszą placówkę tego rodzaju?

Opieka nad starszą osobą może być bardzo wymagająca i niekiedy musimy sprawować ją przez 24 godziny na dobę. Seniorzy z chorobami takimi jak Alzheimer, Parkinson, niepełnosprawni, którzy nie mogą samodzielnie opuścić łóżka wymagają stałego wsparcia. Opieka nad starszą osobą może być obciążeniem nie tylko fizycznym, ale i psychicznym i w krótkim czasie doprowadzić do jeszcze większych trudności po stronie opiekuna z rodziny. Właśnie dlatego najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z domów opieki, gdzie senior będzie pod okiem specjalistów przez 24 godziny na dobę.

Państwowo czy prywatnie?

Niestety, domy pomocy społecznej nie są dostępne dla każdego i nie są darmowe, chyba że spełni się kryterium niskich dochodów. Zdarza się też, że kolejki do DPS-ów są bardzo długie i czasami trzeba czekać nawet kilka lat na wolne miejsce. Dlatego coraz większym zainteresowanie cieszą się prywatne domy seniora – mazowieckie jest województwem, gdzie działa ich obecnie najwięcej.

Na przyjęcie do prywatnego domu seniora nie musimy długo czekać i często możemy umieścić w nim seniora nawet z dnia na dzień. Zanim jednak zdecydujemy się na konkretną placówkę, warto sprawdzić różne oferty i porównać je ze sobą, nie tylko pod kątem proponowanych cen.

Na co zwrócić uwagę, wybierając dom seniora?

Przede wszystkim powinniśmy sprawdzić, jaki jest zakres proponowanych usług. Opieka 24 godziny na dobę, pomoc pielęgniarska, lekarska, rehabilitacja to podstawa. Warto udać się jednak do placówki, a nie patrzeć tylko na jej stronę. W domu warto spojrzeć na czystość, zapachy, samych mieszkańców. Plusem będzie też zieleń wokół budynku, gdzie mieszkańcy mogą spędzać czas, oraz brak barier architektonicznych.

Opinii możemy szukać też w internecie, gdy przykładowo wpiszemy do wyszukiwarki słowa „domy seniora mazowieckie”. Zawsze jednak pamiętajmy o tym, by samemu zobaczyć kilka placówek i dopiero potem podjąć decyzję.