pompa do beczek

Na co zwracać uwagę wybierając pompy do beczek?

Pompy beczkowe to urządzenia, w ramach których wyróżniamy różne rodzaje, odmienne pod względem swoich technicznych parametrów. Dzięki temu bez problemu można z nich korzystać podczas przesyłu mediów o różnych właściwościach, czy to fizycznych, czy chemicznych. Na które z nich należy zatem zwrócić największą uwagę podczas podejmowania decyzji o zakupie pompy beczkowej dla swojej firmy lub do użytku prywatnego (tak, pompy beczkowe mogą być wykorzystywane przez osoby prywatne w ramach niektórych prac przydomowych). Jak zbudowana jest pompa beczkowa i z czego wynika jej uniwersalność? O tym wszystkim w dalszej części artykułu. Koniecznie zostańcie z nami do końca!

Jak zbudowana jest pompa do beczek?

To, że pompa beczkowa jest urządzeniem tak uniwersalnym to zasługa jej budowy, a mianowicie modułowej konstrukcji, w której rura ssąca transportowaną ciecz, wyposażona w wał roboczy jest odłączana od korpusu pompy. Co ciekawe i co warto w tym momencie zaznaczyć, pompa beczkowa w zależności od swojego elementu roboczego (a właściwie materiału, z którego jest zrobiony i który ma bezpośredni kontakt z transportowaną cieczą) może być stosowana do przesyłu substancji nie tylko neutralnych, ale też tych reaktywnych chemicznie. Pompy do beczek wykorzystuje się do pompowania zarówno rzadkich płynów, które nie przysparzają problemów, jak i mediów nieco trudniejszych w transporcie — o wysokiej lepkości.

Dodatkowe wyposażenie, które otrzymacie decydując się na zakup pompy do beczek, to:

  • wąż do przesłania medium do innego pojemnika,
  • wysokiej jakości pistolet nalewowy.

Pompy do beczek i ich parametry – na które z nich zwrócić uwagę?

  • Materiał, z jakiego zrobione zostały pompy do beczek. To on decyduje o tym, z jakimi rodzajami cieczy może współpracować wybrana przez Was pompa do beczek. Do produkcji pomp beczkowych dedykowanych silnie agresywnym cieczom wykorzystuje się zwykle takie materiały jak: stal nierdzewną, PP, PVDF oraz hastelloy-c. O pompach z nich zrobionych mówi się jako o chemoodpornych. Do produkcji pomp, które świetnie współpracują z neutralnym medium wykorzystuje się natomiast przede wszystkim stal oraz aluminium.
  • Silnik zastosowany w wybranej przez Was pompie to kolejny czynnik, na który powinniście zwrócić uwagę wybierając pompę do beczek. W tego typu systemach do opróżniania stosuje się zazwyczaj silniki elektryczne bądź pneumatyczne. W jednym i drugim przypadku możemy wybierać między silnikami o różnej mocy. Moc silnika wpływa bezpośrednio na wydajność konkretnej pompy. Należy podkreślić, że zarówno silniki pneumatyczne jak i elektryczne są dostępne w wersji z ochroną przeciwwybuchową ATEX. To zabezpieczenie jest konieczne, jeśli planujecie transportować ciecze łatwopalne.

Potrzebne Ci pompy do beczek? GAA Lobex – zapoznaj się z ich ofertą!

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *