Progi kablowe

Na co zwracać uwagę przy wyborze progów kablowych?

Kable i przewody nie zawsze mogą być ukryte w specjalnych kanałach lub niedostępnych miejscach. Zdarzają się sytuacje wymagające ułożenie kabli w miejscach uczęszczanych przez ludzi lub takich, w których narażone będą na uszkodzenie przez przejeżdżające pojazdy. Ochrona kabli w takich sytuacjach nie tylko chroni je przed zniszczeniem, ale przede wszystkim zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa. Najlepszą metodą zabezpieczenia jest stosowanie specjalnych progów kablowych. Na co zwrócić uwagę przy ich wyborze? Przeczytaj!

„Skutecznym zabezpieczaniem kabli – wyjaśnia pracownik ze sklepu internetowego Porządek w Kablach – jest stosowanie specjalnych mocowań na kable, tzw. najazdów kablowych. Są to niskie konstrukcje wykonane z odpornych tworzyw sztucznych, które można bardzo łatwo łączyć za pomocą łączników w dowolnej długości sekcje. Najazdy te, zwane również rampami lub progami kablowymi są wyjątkowo odporne na uszkodzenia mechaniczne. Znajdują zastosowanie w halach fabrycznych, warsztatach samochodowych i na stacji paliwowych, a również w przestrzeniach biurowych. Niezbędne są także podczas organizacji różnego typu imprez plenerowych, koncertów i na planach filmowych”.

Najazdy kablowe dla przemysłu

Dobrzy dystrybutorzy osprzętu elektrycznego oferują różnego rodzaju progi kablowe. Najlepszym sposobem podziału tego typu produktów jest rozdział według zastosowań. Wyróżnia się solidnej budowy najazdy kablowe przeznaczone do ochrony kabli przed przejeżdżającymi pojazdami, w których nośność określa się w przybliżeniu na 9 ton. Są to konstrukcje dwukanałowe lub większe, przeznaczone do ochrony nawet pięciu lub większej ilości kabli, wykonane z bardzo rozciągliwego, odpornego na ścieranie materiału PVC mającego postać ciężkiej gumy. Mogą one funkcjonować w bardzo trudnych warunkach i w temperaturze od -30°C do +60°C. Odporne są także na działanie olejów, kwasów i benzyny. Układanie kabli jest wyjątkowo łatwe poprzez zastosowanie wygodnych pokryw, które jednocześnie dzięki żółtemu kolorowi pełnią funkcję ostrzegawczą.

Progi kablowe – wygoda i bezpieczeństwo w biurach

Zabezpieczenie kabli w przestrzeni biurowej to ważny element przestrzegania przepisów BHP. Luźne i nieuporządkowane kable zalegające niedbale na podłodze stanowią zagrożenie w ciągach komunikacyjnych i mogą być przyczyna wypadków w miejscu pracy, grozić porażeniem lub uszkodzeniem sprzętów. Warto więc ochronić je za pomocą specjalnych progów kablowych. Tak jak w przypadku masywnych najazdów kablowych wykonane są one z odpornego na ścieranie tworzywa z PVC. Odpowiednia budowa progów kablowych umożliwia bezpieczne ukrycie kabli. Rozcięcie od spodu pozwala na łatwe mocowanie nawet klika kabli o różnych średnicach. Produkt ten dostępny jest w długich odcinkach w formie zwojów. Progi kablowe są czarne i zaopatrzone w żółty pasek ostrzegawczy. Można je łączyć za pomocną dostarczonych w zestawie kołków.

Podstawowym kryterium wyboru jest zastosowanie

Podczas wyboru najlepszego progu kablowego najważniejsze jest określenie jego przeznaczenia. Należy wziąć pod uwagę obciążenia, jakim będą poddawane najazdy kablowe. Im będzie ono większe, tym bardziej odporna musi być rampa kablowy. W zastosowaniach przemysłowych konieczna jest duża nośność najazdów. W biurach wystarczą estetyczne i łatwe w układaniu progi kablowe, które muszą wytrzymać jedynie niewielki nacisk przemieszczających się osób. Istotną kwestią jest także wybór progu pod względem jego odporności na oleje, paliwa i kwasy.

Kolejną ważną sprawą podczas doboru produktu jest ilość kabli przeznaczonych do ochrony. W tym przypadku producenci przewidzieli progi kablowe do zabezpieczania różnej ilości kabli. Wybór jest wiec szeroki i pozwala na dopasowanie najlepszego rozwiązania do konkretnej potrzeby. Do dyspozycji są jeszcze takie produkty jak najazdy typu mini, nano i midi oraz specjalne taśmy do ochrony kabli przeznaczone do wykładzin podłogowych.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *