Offishop.pl

Jak zwiększyć wydajność drukowania?

Zapewne każda osoba używająca na co dzień drukarki chciałaby uzyskiwać jak najwięcej dobrej jakości wydruków jak najmniejszym kosztem. Oczywiście odpowiednim krokiem będzie wybór wydajnego sprzętu drukującego dobrej marki. Co jednak zrobić, kiedy już mamy zakupioną drukarkę? Jak drukować, by było tanio i efektywnie? Szczegóły w naszym artykule poniżej. Zapraszamy do lektury.

Dobre rady profesjonalistów

Specjaliści od taniego drukowania radzą, że czasem warto zrezygnować z najwyższej jakości wydruków – jeśli nie są nam takie potrzebne. Dzięki temu drukowanie będzie szybsze, a do tego zużyjemy na nie mniej atramentu. Można łatwo zmienić ten parametr w opcji Właściwości dostępnej w programie, w którym drukujemy. Innym sposobem na poprawę wydajności drukowania jest drukowanie dwóch stron na jednej kartce papieru. Te ustawienia również możemy zmienić w opcji Właściwości, w polu Wykończenie. Samą prędkość wykonywania wydruków można poprawić przez łącze kablowe, które jest wydajniejsze niż druk poprzez Wi-Fi, zwłaszcza jeśli urządzenie drukujące jest bardzo oddalone od modemu. Wolniej niż tekst drukują się elementy graficzne np. zdjęcia czy wykresy, ich druk pochłania też większą ilość atramentu. Warto o tym pamiętać, jeśli zależy nam na wydajnym i niedrogim drukowaniu. Ograniczenie zbędnych elementów graficznych w wydrukach na pewno będzie dobrą decyzją. Opłacalne jest też drukowanie dwustronne, jeśli tylko nasza drukarka jest wyposażona w taką możliwość. W przypadku druku wielostronicowych dokumentów szybko zauważymy, jak dużo papieru do drukowania dzięki temu zaoszczędziliśmy. Jeśli drukujemy dużo i często, drukowanie dwustronne powinno wejść nam w nawyk.

Inne praktyczne triki

Warto też pomyśleć o takim sformatowaniu tekstu, by na kartce zmieściło się go jak najwięcej i byśmy zużyli na druk jak najmniej tuszu. Może wystarczy zmiana czcionki na mniejszą lub zlikwidowanie niepotrzebnych pogrubień, by uzyskać pożądany efekt, czyli tańsze, efektywniejsze drukowanie? Zastanówmy się też nad kolorami: tam, gdzie nie są potrzebne, warto je usunąć, gdyż drukowanie w czerni jest mniej kosztowne niż druk w kolorze. Jak zauważa nasz ekspert z firmy Offishop.pl, warto też rozważyć zakup urządzenia, które łączy funkcje drukowania, skanowania i kserowania. Taki uniwersalny sprzęt nie tylko zajmie mniej cennego miejsca w domu czy w biurze niż trzy osobne urządzenia, ale też zapewni wydajniejszą pracę i mniejsze koszty eksploatacji. Zaletą jest również fakt, że urządzenia tego typu mogą również pracować w trybie zdalnym i obsługiwać większą liczbę użytkowników.