znaleźć motywację

Jak znaleźć motywację? Sprawdź najlepsze sposoby!

Motywacja do działania jest integralną częścią realizacji swoich celów, zarówno krótko, jak i długoterminowych. Bez odpowiedniej motywacji stoimy w miejscu, nie rozwijamy się, nie dajemy odpowiedniego przykładu innym ludziom. By być człowiekiem spełnionym i szczęśliwym, musimy znaleźć cel i dążyć do niego.

Życie bez celu sprawia, że żyjemy nijako. Marzenia doprowadzają nas do stworzenia planów. By je jednak realizować, potrzebujemy odpowiedniej motywacji — czegoś, co będzie zachęcać nas do działania. Poniżej przedstawione zostały przydatne wskazówki, w jaki sposób znaleźć w sobie motywację.

Marzenia czy cele?

Marzyć potrafi każdy. Ty jednak swoje marzenia musisz przekuć w realne do spełnienia cele. Dlaczego tak wiele osób marzy, lecz nigdy nie spełnia swoich marzeń? Powodem może być właśnie brak odpowiedniej motywacji. Wiele osób przez całe życie skrycie marzy, by więcej zarabiać, mieć piękne auto, poprawić formę, jednak nic w tym kierunku nie robią.

Jeśli nasze marzenie nie jest nie do zrealizowania, w tym momencie przestańmy myśleć o nim w kategoriach marzeń a planów właśnie. Nasz plan powinniśmy zapisać i wywiesić w widocznym miejscu. Dzięki temu za każdym razem spoglądając na lustro, otwierając lodówkę lub kładąc się do łóżka, będziemy pamiętać o tym, że mamy cele.

Spraw, by cele były mierzalne

Marzenia, czyli cele do zrealizowania nie mogą wziąć się z kosmosu. By poczuć motywację do ich wykonywania, musimy mieć świadomość, że możemy, dążąc do nich choćby małymi kroczkami, realizować je jeden po drugim. W jaki sposób to zrobić? W tym przypadku pomocna może być dla nas strategia SMART.

Pod każdą z liter kryje się przymiotnik, który powinien być przypisany do naszego celu.

S to szczegółowy — nasz plan musi być szczegółowy, by móc go skonkretyzować.

M to mierzony — w czasie wykonywania naszych celów powinniśmy mierzyć w czasie postępy.

A (attainable) to realny do osiągnięcia — nie planujmy zarabiania miliona złotych miesięcznie. Zacznijmy od drobnej podwyżki.

R to relevant, czyli istotny. Nasz plan powinien w pewnym stopniu zmienić nasze życie bądź uczynić je lepszym. Bez tego nie będziemy mieli motywacji do dążenia do jego realizacji.

T (time-bound) — stwórzmy ramy czasowe dla realizacji naszego planu.

Utrzymuj odpowiednią dynamikę realizacji celów

Gdy uda nam się rozłożyć plan realizacji celu na części pierwsze, niezbędne jest mierzenie postępów. Nic tak nas nie motywuje, jak odhaczanie kolejnych postępów. Jednak wraz z motywacją może pojawić się pewnego rodzaju samozadowolenie, które może nas trochę rozleniwić.

Jeśli dążymy do realizacji celów, nie poprzestańmy na półśrodkach. Walczmy cały czas o to, by realizować je do końca. Dzięki temu motywacja zostanie utrzymana do samego końca.

Nagradzaj się

Nagradzanie się za małe postępy to ogromnie ważna kwestia w utrzymaniu optymalnej motywacji do działania. Każdy postęp powinien być odpowiednio nagrodzony, drobnym zakupem, zobaczeniem ulubionego filmu czy relaksem. Bez takich przerw nie będziemy w stanie ciągle motywować się na wysokich obrotach.

Więcej informacji znajdziesz na https://leadership-center.pl/blog/motywacja-jak-miec-ochote-do-robienia-wszystkiego/