Zmniejszenie uszu

Zmniejszenie uszu – czy to możliwe?

Uszy „rosną” przez całe życie. Niewiele, bo około pół milimetra rocznie. Jeśli jednak od wczesnych lat są duże, nawet tak niewielkie zmiany mogą powodować kompleksy. Na szczęście medycyna estetyczna przynosi rozwiązanie na problem zbyt dużych uszu. Jest nim otoplastyka, czyli zabieg korekcji małżowin usznych. Sprawdźmy, jak w praktyce wygląda możliwość zmniejszenia uszu.

Uszy w dużej mierze wpływają na nasz wygląd. Choć nie znajdują się bezpośrednio na twarzy, a przy bokach głowy – zbyt odstające lub bardzo duże mogą mieć wpływ na postrzeganie naszej osoby. Można je zakryć dłuższymi włosami, jednak nie jest to rozwiązanie na dłuższą metę. W przypadku kompleksów spowodowanych ich wyglądem lepiej zdecydować się na zabieg zmniejszania uszu.

Korekcja uszu – kto może się jej poddać?

Uszy powiększają się nieznacznie w kolejnych latach życia. Nie jest to de facto rośnięcie, a powiększanie się obwodu, wynikające ze starzenia się kolagenu, który występuje między innymi w chrząstce. Dlatego u starszych osób wydają się większe.

Uszy uzyskują kształt oraz wielkość zbliżoną do ostatecznej około 5 roku życia dziecka. Mniej więcej po uzyskaniu tego wieku możliwe jest przeprowadzenie operacji zmniejszania uszu. Zaleca się jednak operować dzieci nieco starsze, w wieku szkolnym. Dorośli mogą poddać się zabiegowi w każdym wieku – zazwyczaj nie jest to operacja inwazyjna i nie wymaga dłuższej rekonwalescencji.

Przebieg zabiegu zmniejszenia uszu

Każdy zabieg poprzedzony jest wywiadem. Lekarz wraz z pacjentem ocenia w jakim stopniu należy wprowadzić zmiany oraz określa ostateczną wielkość ucha. Wykonywane są zdjęcia twarzy oraz uszu, aby porównać efekt końcowy. Konieczne jest wykonanie podstawowych badań, które wykluczą ewentualne przeciwwskazania do wykonania zabiegu.

Korekta uszu wykonywana jest w zależności od rozległości zabiegu w znieczuleniu miejscowym lub dożylnym – mówi specjalista z kliniki chirurgii plastycznej Chęciński w Warszawie – U dzieci każdorazowo wykonuje się znieczulenie ogólne. W czasie trwania zabiegu chirurg w zależności od potrzeb wycina fragmenty chrząstek i formuje nowy kształt małżowiny. Podczas jednego zabiegu przeprowadza się korektę obydwu uszu. Po przeprowadzeniu operacji zakłada się szwy oraz opatrunek. W przypadku znieczulenia miejscowego pacjent może wrócić do domu od razu.

Efekty po zabiegu

Efekt jest przede wszystkim jeden: uszy są mniejsze. Początkowo może pojawić się opuchlizna, jednak rekonwalescencja nie trwa długo – około jednego-dwóch tygodni. Po tym czasie można cieszyć się z nowych, mniejszych uszu i lepszego wyglądu.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *