skup złomu

Złom w ramach porządków

Co jakiś czas, zwłaszcza w okresie wiosennym i letnim, ludzie urządzają generalne sprzątanie w garażu, piwnicy czy na strychu. Są to miejsce, w których o porządek dbamy dużo rzadziej niż w mieszkaniu. Często pozostają one bez większego sprzątania przez kilka czy nawet kilkanaście lat.

Przez ten czas gromadzimy w nich różne przedmioty, które potem okazują się niepotrzebne i należy je wyrzucić. Wśród nich znajdziemy przedmioty metalowe, czyli inaczej mówiąc złom. Wiele osób, aby pozbyć się odpadów wywozi je za miasto i porzuca tam. W ten sposób powstają tzw. dzikie wysypiska śmieci, którą są poważnym zagrożeniem dla środowiska naturalnego. Nie jest to więc ani dobre ani rozsądne rozwiązanie. Produkty, które dla nas są śmieciami, mogą zostać poddane recyklingowi i ponownie zostaną wykorzystane a my sami otrzymamy zapłatę za ich dostarczenie i przekazanie. Nie jest to szczególnie trudne rozwiązanie, ponieważ w każdym mieście lub jego pobliżu znajduje się skup złomu, czyli miejsce, gdzie możemy sprzedać niepotrzebne przedmioty metalowe. Z punktu widzenia ekologii skupy złomu pełnią ważną rolę dla środowiska i jego ochrony, ponieważ gromadzą one metalowe odpady i klasyfikują je, dzięki czemu możliwe jest ich ponowne przetworzenie.

Do grupy produktów, określanych mianem złomu zaliczamy m.in odpady stalowe (np.blachy, karoseria samochodowa) czy żeliwne (np. kaloryfery). Jednak największą popularnością (oraz wartością i idącą za nią ceną) w skupach cieszą się metale kolorowe, czyli odpady wszystkie inne niż żelazo, np. aluminium, miedź, ołów, cyna, cynk. Znajdziemy je w przedmiotach codziennego użytku m.in w puszkach, żaluzjach, chłodnicach czy kablach elektrycznych. Nie musimy jednak sami dokonywać fachowej selekcji, wystarczy, że dostarczymy materiały do punktu, gdzie pracownik określi rodzaj metalu. Każdy skup metali kolorowych ma ustalony swój cennik, która określa jaką zapłatę otrzymamy za kilogram danego metalu. Ceny wynoszą od niecałej złotówki do nawet kilkudziesięciu złotych. Jednorazowo sprzedany złom nie przyniesie nam raczej ogromnego zysku, ale nie o samo zarabianie tu przecież chodzi. Bo oprócz zarobku i porządku w danym pomieszczeniu przede wszystkim przyczyniamy się do ochrony środowiska.