Zdrowe płatki

Zdrowe śniadanie

Dietetycy od lat są zgodni, śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu całego dnia.

Niestety większość z nas rano żyje w ciągłym pośpiechu, śpieszymy się do pracy i szkoły. Ale to nie oznacza, że musimy rezygnować ze zdrowego i pożywnego śniadania. A takim zdrowym i dodatkowo łatwym w przygotowaniu śniadaniem jest musli.

Zdrowe płatki. To znaczy jakie?

W każdym osiedlowym markecie znajdziemy przynajmniej kilka rodzajów płatków musli, ale to nie oznacza, że są one zdrowe. Gotowe mieszanki często zawierają mnóstwo cukru oraz tłuszczów. Dlatego zanim zdecydujemy się na zakup konkretnej paczki, uważnie przestudiujmy etykietkę.

Płatki bez sztucznych dodatków są bardzo zdrowe, są bogate w witaminy i minerały. Znajdziemy w nich także sporo błonnika. A błonnik to swoista miotełka dla naszego organizmu, poprawia pracę jelit, a także sprawia, że szybciej czujemy się syci.

Czego unikać?

Po pierwsze słodkich polew. To tylko puste kalorie, które nie są nam do niczego potrzebne. Aspartam, on również nie powinien znaleźć się w naszych płatkach. To sztuczny słodzik, który bywa szkodliwy dla zdrowia. Może między innymi wywoływać alergie. Unikajmy także oleju palmowego, w którym jest mnóstwo nasyconych kwasów tłuszczowych. A te ostatnie są odpowiedzialne za podwyższony poziom cholesterolu. Dłuższe spożywanie oleju palmowego powoduje otyłość, cukrzycę oraz przyśpiesza pojawienie się zmian miażdżycowych.

Zrób to sam!

Bez problemu możemy skomponować własną mieszankę musli. Ważne żeby składniki były jak najmniej przetworzone. Ich dobór zależy wyłącznie od naszych indywidualnych upodobań. Postawą naszej mieszanki powinny być płatki, mogą być owsiane, żytnie czy orkiszowe. Aby płatki były smaczniejsze dodajmy do naszej mieszanki suszone owoce i orzechy. Pamiętajmy jednak, że to dość kaloryczne dodatki i jeśli chcemy zrzucić kilka kilogramów powinniśmy je jeść z umiarem.

Gotową mieszankę powinniśmy przechowywać w suchym, ciemnym miejscu. Najlepiej w jakimś szczelnym opakowaniu lub słoiku, wtedy nasze płatki dłużej zachowają świeżość. Pamiętajmy, że przygotowując domową mieszankę mamy pełną kontrolę nad jej składem, wiemy na 100 procent że nasze śniadanie jest nie tylko smaczne, ale przede wszystkim zdrowe.