zbiornik ciśnieniowy

Na jaki zbiornik ciśnieniowy się zdecydować, pionowy czy poziomy?

Współcześnie w niemal każdej branży przemysłowej wykorzystuje się sprężone powietrze — np. do zasilania rozmaitych maszyn produkcyjnych czy układów pneumatycznych. Do jego gromadzenia służą przede wszystkim zbiorniki ciśnieniowe, zróżnicowane pod względem zarówno konstrukcji, jak i wyposażenia. Dodatkowo odgrywają one rolę urządzeń odciążających sprężarki, dlatego są z nimi zazwyczaj ściśle połączone.

Przeznaczenie i budowa standardowego zbiornika

Zbiorniki ciśnieniowe mają szerokie zastosowanie w zakładach produkcyjnych, warsztatach, fabrykach, stolarniach, lakierniach, firmach budowlanych, a nawet domach prywatnych. Wynika to z faktu, że pozwalają na bezproblemowe przechowywanie nie tylko sprężonego powietrza, ale również różnorodnych cieczy oraz gazów technicznych. Niezwykle istotnym zadaniem zbiornika jest chłodzenie sprężarek, które podczas eksploatacji nagrzewają się do bardzo wysokiej temperatury. Dzięki temu funkcjonują w pełni wydajnie i bez niepożądanych awarii.

Omawiane konstrukcje składają się z kilku istotnych elementów — solidnej obudowy wykonanej z wytrzymałej stali nierdzewnej (malowanej proszkowo, galwanizowanej albo ocynkowanej), funkcjonalnego zaworu bezpieczeństwa, kulowego zaworu spustowego, manometru (przyrządu do pomiaru ciśnienia) i tzw. rurki spustowej. Wszystkie wymienione części z wyjątkiem obudowy określamy mianem armatury.

Modele poziomie wiodą prym

Wśród zbiorników ciśnieniowych największą popularnością cieszą się wersje poziome, które posiadają objętość w przedziale od 100 l do 30 000 l i oferują zakres ciśnienia pracy nawet do 50 barów (przeciętna wartość to około 10-20 barów). Charakteryzują się tym, że mają kształt walca ze specyficznymi blaszanymi bokami oraz dwoma kolistymi dnami połączonymi z całą konstrukcją techniką spawania.

Tego typu urządzenie opłaca się zakupić zwłaszcza w sytuacji, gdy powierzchnia danego pomieszczenia umożliwia jego bezproblemowy montaż, czyli przede wszystkim nie jest zbyt mała. Poza tym idealnie nadaje się wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z niskim stropem lub zachodzi konieczność trzymania zbiornika pod gołym niebem (przy domu prywatnym, zakładzie przemysłowym itp.).

Egzemplarze pionowe i ich zalety

Z kolei zbiorniki ciśnieniowe pionowe przyjmują najczęściej postać walca ustawionego na ziemi i wspartego na specjalnych statywach pełniących funkcję stabilizatora. Ich zastosowanie jest w zasadzie takie samo jak wersji poziomych — z tą jednak różnicą, że z powodu odwróconej budowy nie mogą być oczywiście instalowane we wnętrzach nadmiernie niskich. Idealnie nadają się natomiast do pomieszczeń o mocno ograniczonym metrażu, a także z ponadprzeciętnie wysokim stropem (doskonałym przykładem są choćby hale fabryczne).

Stanowią optymalny wybór dla osób pragnących bezpiecznie przechowywać sprężone powietrze i ciepłą wodę użytkową. Dodajmy, że zbiorniki pionowe są przeważnie nieco mniej funkcjonalne i wytrzymałe od poziomych, dlatego nie zaleca się wykorzystywania ich na świeżym powietrzu oraz w warunkach bardzo intensywnej eksploatacji sprężarki.

Więcej informacji znajdziesz na https://www.komnino.com.pl/pl/of/cat/zbiorniki-cisnieniowe.7.html