Welding Alloys

Jak zapobiegać zużyciu ściernemu?

Rysowanie, mikroskrawanie lub bruzdowanie może doprowadzić do oddzielania się cząstek, a w konsekwencji do ubytku materiału w wierzchniej warstwie. Proces ten, nazywany zużyciem ściernym jest jednym z kilku, występujących w zużyciu trybologicznym, który w pewien sposób przyczynia się do powstawania niesprawności maszyny w trakcie jej eksploatacji? Na czym dokładnie polega zużycie ścierne i w jaki sposób mu zapobiegać? Odpowiedzi znajdziecie w naszym artykule.

Na czym polega zużycie ścierne?

Na początku artykułu warto wyjaśnić, czym jest zużycie trybologiczne. Otóż jest to zużycie, które występuje na skutek tarcia, w którym następuje zmiana masy i struktury, a także fizycznych własności wierzchnich warstw. Jego procesy, do których oprócz zużycia ściernego należą: zużycie adhezyjne, scuffing, zużycie z udziałem utleniania czy zużycie zmęczeniowe, są pośrednią przyczyną niesprawności maszyn oraz urządzeń.

Proces zużycia ściernego powstaje, kiedy w obszarach tarcia współpracujących ze sobą elementów są obecne luźne bądź utwierdzone cząstki ścierniwa. Może również występować w sytuacji, gdy znajdują się w nich wystające nierówności twardego materiału. Zużycie ścierne następuje przeważnie przez ziarna, które umocowane są we współpracujących powierzchniach. Mogą to być jednak także luźne pojedyncze ziarna ścierne, warstwa ścierna, która znajduje się między współpracującymi powierzchniami, lub strumień ścierny (strumień płynu z zawieszonymi cząstkami ścierniwa). Jak już wspominaliśmy we wstępie, ubytek materiału w wierzchniej warstwie w trakcie zużycia ściernego jest związany z rysowaniem, mikroskrawaniem oraz bruzdowaniem.

Zużyte filtry i niewłaściwy olej przyczyną zużycia ściernego

Skoro wiemy, w jaki sposób powstaje zużycie ścierne, warto wiedzieć, w jaki sposób zapobiegać temu zjawisku. Wskutek zużycia co roku eliminowane są bowiem setki tysięcy maszyn. Jednym z komponentów szczególnie narażonych na zużycie ścierne są przekładnie zębate. Objawem tego procesu są np. rowki oraz rysy, pojawiające się na powierzchni stycznej zębów pod wpływem zanieczyszczeń w smarze, takich jak: okruchy spoiw lub rdzy, ziarenka piasku czy metaliczne drobiny. Aby zapobiec tym uszkodzeniom, należy wymienić znajdujące się w przekładni filtry oraz regularnie wymieniać olej, zwłaszcza na taki, który będzie charakteryzował się większą lepkością.

Napawanie sposobem na zużycie ścierne

„Skutecznym sposobem na zapobieganie zużyciu ściernemu różnych elementów jest napawanie, które polega na pokrywaniu przedmiotów metalowych warstwą metalu, wykorzystując technikę spawania przy jednoczesnym topieniu podłoża. Może ono przebiegać np. przy zastosowaniu specjalnych drutów rdzeniowych. Oprócz tego do zapobiegania zużycia ściernego wykorzystuje się blachy napawane trudnościeralne oraz formatki z blachy, wyprodukowane właśnie przy użyciu owych drutów. Takie rozwiązania stosowane są w wielu gałęziach przemysłu – rolnictwie, górnictwie, kopalnictwie, energetyce wodnej, gazownictwie, kolejnictwie czy przemyśle drzewno-papierniczym. W razie wątpliwości oferujemy specjalistyczną poradę na temat naszych rozwiązań” – podsumowuje ekspert z firmy Welding Alloys – renomowanego i doświadczonego dostawcy materiałów i maszyn spawalniczych.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *