Zapchana rura? Co powinieneś zrobić?

Podczas eksploatacji urządzeń sanitarnych i całej instalacji wodno-kanalizacyjnej może zdarzyć się, że światło rury zostanie zapchane. W efekcie woda nie będzie spływać w brodziku, w wannie, czy w zlewie i umywalce, a po spuszczeniu jej w toalecie, jej poziom w misce ustępowej może zacząć się niepokojąco podnosić. Co powinniśmy zrobić w takiej sytuacji?

Samodzielne udrożnienie rury

Jednym ze sposobów radzenia sobie z takimi problemami będzie wykorzystanie powszechnie dostępnych środków chemicznych do udrażniania rur. Powinniśmy pamiętać o zachowaniu szczególnej ostrożności przy wlewaniu czy wsypywaniu takich preparatów do swojej instalacji. Może bowiem dojść nawet do poparzenia naszego układu oddechowego. Dlatego lepiej róbmy to w rękawiczkach i wyprośmy innych domowników z domu – zwłaszcza dzieci.

Można także spróbować odetkać rurę przy użyciu sprężyny czy gumowego kielicha. Ten ostatni sposób sprawdza się, jeśli przedmiot zatykający rurę nie jest w nią mocno wciśnięty i nie znajduje się zbyt głęboko.

W przypadku gdy domowe sposoby udrażniania rur zawiodą, nie pozostaje nam nic innego, jak wezwać hydraulika albo pogotowie kanalizacyjne. Na przykład firma Spectare zajmuje się udrażnianiem rur w domach prywatnych i w budynkach należących do przedsiębiorstw czy instytucji publicznych i prywatnych.

Profesjonalne udrażnianie rur

Hydraulik oceni, gdzie jest problem i dobierze odpowiednią technikę udrażniania rur u swoich klientów. Najczęściej wykorzystywana jest metoda mechaniczna oraz metoda ciśnieniowa.

W instalacjach wewnętrznych, gdzie niedrożność rur może być spowodowana osadami tłuszczu, mydlin, zbitym papierem toaletowym, czy włosami, można z powodzeniem zastosować metodę mechaniczną, polegającą na wykorzystaniu sprężyny. Tym samym sposobem można czyścić rury i przyłącza do budynków oraz instalacje zewnętrzne. Maszyny mechaniczne pozwalają na dopasowanie średnicy sprężyn i wyboru końcówki, która najlepiej poradzi sobie z przeszkodą.

Taka metoda nie jest wystarczająca, jeśli światło rury kanalizacji okazuje się prawie całkowicie zapchane. Wówczas należy wykorzystać metodę ciśnieniową. Skutecznie usuniemy dzięki temu ze ścianek rur wszelkiego typu osady. Należy przy tym dobrać właściwe parametry pracy pompy ciśnieniowej oraz głowicy roboczej do średnicy czyszczonych rur i rodzaju zanieczyszczeń, czym powinien zająć się specjalista.  W metodzie tej do rur wprowadzana jest woda płynąca pod dużym ciśnieniem  – około 200 bar, co powoduje, że uderza ona o ścianki rury, powodując odrywanie się zanieczyszczeń.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *