Żaluzje drewniane

Żaluzje drewniane – jak je dobierać i komponować?

Żaluzje wykonane z drewna są niezwykle stylową aranżacją okienną. Wyglądają niesztampowo i elegancko, ale najlepiej wyglądają w określonych wystrojach. Do jakich wnętrz pasują i w jakich będą się najkorzystniej prezentować?

Jak dbać o żaluzje drewniane?

Niezwykle popularne żaluzje aluminiowe powoli odchodzą do lamusa. Szybko się nagrzewają i zdecydowanie nie wyglądają tak atrakcyjnie jak te z drewnianymi lamelkami. Chociaż te drewniane są znacznie droższe i nieco trudniejsze w konserwacji, każdy esteta z pewnością zdecyduje się na ich zakup i związane z nim większe wydatki. O jakich wydatkach mowa? Jeśli chce się szczególnie zadbać o stan żaluzji, drewniane lamelki należy przynajmniej raz rocznie pociągnąć specjalnym impregnatem do drewna. Dobrym pomysłem będzie także zakupienie specjalnych środków do czyszczenia i konserwacji drewna. Takie żaluzje potrzebują niewątpliwie trochę więcej uwagi, ale odwdzięczą się pięknym wyglądem.

Jak komponować żaluzje drewniane?

Żaluzje drewniane niezwykle korzystnie wyglądają w przestronnych, jasnych pomieszczeniach. Same w sobie są mocnym akcentem stylizacji, dlatego nie ma sensu odwracać od nich uwagi niepotrzebnymi dodatkami. W związku z tym lepiej więc ich nie montować na niewielkich oknach. Należy także pamiętać, że mają odpowiednio grubsze lamelki, dlatego nawet po zwinięciu zasłaniają dość dużą część okna. Mogą więc zupełnie przytłoczyć małe okienka i wyglądać na nich po prostu niekorzystnie. Niezwykła uroda takich żaluzji powinna być odpowiednio wyeksponowana.

Rodzaj i odcień drewna z którego wykonane będą lamelki powinno dobrać się do mebli i podłogi. Dzięki temu wystrój pomieszczenia będzie wyglądał na dobrze przemyślany i spójny. Jasne drewna bardzo rozjaśnią i rozświetlą pokój, ciemne natomiast wprowadzą przytulną atmosferę oraz dodadzą elegancji. Dobrze przemyśl, jaki rodzaj drewna najlepiej zgra się z reszta wystroju.

Do jakiego wystroju najlepiej pasują żaluzje drewniane?

Piękne żaluzje z drewna wymagają odpowiedniego zaaranżowania. W jednych wystrojach sprawdzą się lepiej, w innych gorzej. Jest jednak kilka stylów, do których bez wątpienia będą przepięknie pasować.

Drewno najbardziej pasuje do drewna. Takie żaluzje będą najlepiej komponować się z drewnianymi meblami i podłogami. Jeśli w wystroju znajduje się więcej drewnianych elementów wystroju, z pewnością zadziała to na plus. Żaluzje drewniane będą więc dobrze prezentować się w pokojach urządzonych w stylach etno, rustykalnym czy eko.

W minimalistycznych, nowocześnie urządzonych mieszkaniach, żaluzje drewniane z szerokimi lamelkami mogą w interesujący sposób przełamać obojętność tego specyficznego stylu i dodać nieco ciepła wnętrzu. W połączeniu z bielą ścian, szkłem i metalem stworzą bardzo urbanistyczny, nowoczesny design.