rejestracja spółki

Jak założyć spółkę z o.o.?

Zakładanie własnej działalności gospodarczej wymaga podjęcia decyzji odnośnie do tego, jaką formę będzie ona posiadała. Spółka z o.o. to jedna z najpopularniejszych w naszym kraju spółek handlowych, które posiadają osobowość prawną. W jaki sposób można założyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością? Jakie dokumenty się ku temu niezbędne? Sprawdź, aby móc szybko i bez problemów załatwić wszystkie formalności.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością krok po kroku

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością może zostać założona zarówno przez jedną osobę, jak i grupę wspólników. W tym przypadku ewentualne ryzyko finansowe ogranicza się jedynie do wielkości wkładu finansowego w kapitał spółki, co nie przekłada się na ograniczenia związane z nadzorowaniem działania spółki przez wszystkich wspólników. Najprościej rzecz ujmując – w przypadku zakładania spółki z o.o. jej właściciel oraz jego ewentualni wspólnicy nie ponoszą odpowiedzialności przenoszonej na ich prywatne majątki.

Rejestracja spółki z o.o. wymaga dopełnienia wielu formalności. Ten rodzaj spółki handlowej można założyć w formie aktu notarialnego, czyli w tradycyjny sposób oraz korzystając z udogodnień, jakie niesie za sobą założenie działalności gospodarczej przez Internet” – wyjaśnia ekspert Kancelarii Adwokackiej DR BEATA BIENIEK z Zabrza.

Kto może założyć spółkę z o.o.?

Zgodnie z obowiązującym prawem spółkę z o.o. mogą założyć zarówno osoby fizyczne, jak i osoby prawne. Minimalny kapitał zakładowy spółki musi wynosić 5 tys. złotych.

Warto wiedzieć, że szybka rejestracja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przez Internet nie zawsze musi okazać się korzystna. Z tego względu warto skonsultować się z prawnikiem i wybrać odpowiadający indywidualnym potrzebom sposób rejestracji działalności, a także skonsultować ważne aspekty prawne dotyczące np. samej umowy spółki, jej nadzoru, reprezentacji, a także innych kluczowych spraw, które mogą znacząco wpłynąć na funkcjonowanie działalności.

W przypadku spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, którą tworzy więcej niż jedna osoba, konsultacja prawna wydaje się wręcz niezbędna w celu uniknięcia ewentualnych błędów, które mogą wpływać na współpracę wspólników, a także utrudniać normalne funkcjonowanie działalności lub sprawiać, że będzie ona działała w sposób, który nie jest zgodny z prawem. Warto pamiętać, że prowadzenie działalności gospodarczej to nie tylko przywilej, ale także szereg obowiązków, z których trzeba się w należyty sposób wywiązać, aby uniknąć popełniania błędów, które mogą wpłynąć na funkcjonowanie i pozycję rynnową przedsiębiorstwa.