roślina akwariowa

Jak założyć akwarium roślinne? Podstawowe informacje dla amatorów akwarystyki

Zakładamy akwarium roślinne – podstawowe informacje dla amatorów akwarystyki

Akwarium zwykle kojarzy nam się przede wszystkim z kolorowymi rybkami baraszkującymi wśród roślin i podwodnych dekoracji. I choć z reguły tak właśnie ono wygląda, to coraz większą popularnością cieszą się akwaria holenderskie. Czym są? Jak je założyć i w jaki sprzęt wyposażyć? Oto poradnik dla początkujących akwarystów.

roślina akwariowa

Czym jest akwarium holenderskie?

Ten rodzaj zbiornika charakteryzuje się tym, iż to nie rybki są jego główną atrakcją, lecz rośliny. W takim zbiorniku nie ma ryb wcale lub jest ich bardzo niewiele. Myli się jednak ten, kto myśli, że panuje w nim nuda – dobrze prowadzone zachwyca bogactwem kolorów, odcieni i kształtów. Jeśli dodać do tego odpowiednie oświetlenie, nie dziwi fakt, iż akwaria roślinne cieszą się wciąż rosnącą popularnością wśród amatorów żywych dekoracji.

Na co trzeba zwrócić uwagę przy zakładaniu akwarium roślinnego?

Jak założyć piękne akwarium roślinne? Istnieje szereg czynników, które należy wziąć pod uwagę, aby mogło ono cieszyć swego właściciela bogactwem pięknych, zdrowych roślin.

Rozmiar i kształt zbiornika

Kształt jest właściwie dowolny – możesz wybierać spośród zbiorników o tradycyjnym, prostokątnym kształcie, narożnych i okrągłych. W każdym z nich rośliny będą prezentowały się pięknie.

Rozmiar zbiornika wybierz tak, aby dobrze komponował się w pomieszczeniu, w którym będzie ustawiony. Za mały – nie będzie odpowiednio widoczny, zbyt duży z kolei przytłoczy swoim rozmiarem wnętrze.

Wybór odpowiedniego podłoża

Wybór podłoża ma ogromne znaczenie – w zbyt ubogim rośliny nie ukorzenią się dobrze i będą zamierały. Na dnie zbiornika warto więc wyłożyć warstwę biogruntu, który będzie zapewniał dobrą pożywkę dla roślin. Po umieszczeniu w nim roślin, można posypać wierzch dekoracyjnymi kamykami.

Nie bez znaczenia jest także grubość warstwy podłoża. Pamiętaj, że korzenie roślin potrzebują miejsca do wzrostu. Im większe rośliny wybierzesz, tym dłuższe będą ich korzenie. Zasada obsadzania zbiornika roślinnością mówi, że z przodu znajdować się powinny rośliny najniższe, a z tyłu – najwyższe. Głębokość warstwy podłoża powinna odpowiadać wielkości roślin. Więcej informacji o zakładaniu akwarium roślinnego znajdziesz tutaj.

akwarium roślinne

Oświetlenie

Wybór oświetlenia jest bardzo istotny nie tylko dla osiągnięcia odpowiedniego efektu wizualnego, ale także dla prawidłowego rozwoju roślin. Dlatego też należy wziąć pod uwagę szereg aspektów.

Pierwszym z nich jest rodzaj źródeł światła. Wybierając konkretne rozwiązanie warto kierować się rodzajem roślin i ich zapotrzebowaniem na światło.

Nie mniej istotny jest kąt padania światła w zbiorniku. Choć kusić mogą fantazyjne rozwiązania, to najlepiej, gdy światło pada prostopadle do tafli wody. Jego źródło warto więc zainstalować w pokrywie zbiornika.

Filtrowanie wody i odpowiednia ilość CO2

Dostęp do odpowiedniej ilości CO2 zapewnią w zbiorniku specjalne filtry wody. Ich rodzaj należy dopasować do wielkości pojemnika oraz ilości i potrzeb zasiedlających je okazów. Dostępne na rynku filtry narożne, podżwirowe i gąbkowe nie znajdą tu zastosowania.

W akwarium holenderskim filtracja może się okazać zbędna. Warto jednak zadbać o to, aby woda była w ciągłym ruchu. W zbiorniku dobrze jest także umieścić kamień napowietrzający.

Dostęp do składników odżywczych

To ostatni z aspektów, które należy wziąć pod uwagę. Wśród niezbędnych dla jego prawidłowego funkcjonowania składników odżywczych znajdują się węgiel, azot, fosfor, potas i magnez.

W utrzymaniu odpowiedniego poziomu tych składników pomogą nam specjalne nawozy. Dawkując je, należy kierować się etykietą podaną na opakowaniu. Zanim jednak postanowisz odżywić swoje rośliny, wykonaj test stężenia substancji odżywczych – ich nadmiar może zaszkodzić w równej mierze co niedobór.

Akwarium holenderskie to piękna ozdoba pomieszczenia, o którą należy jednak umiejętnie dbać. Nie jest to jednak tak trudne, jak mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać.