Butik stacjonarny

Załóż swój butik stacjonarnie – co musisz wiedzieć na początek?

Założenie własnego butiku stacjonarnego nie jest proste. Koszty, jakie trzeba ponieść na start, znacznie przekraczają ceny ubrań. Na co wrócić szczególną uwagę na początku, aby po kilku miesiącach biznes rzeczywiście zaczął przynosić zyski?

Butik stacjonarny to mnóstwo formalności

Butik stacjonarny to biznes jak każdy inny. Konieczne jest więc zarejestrowanie działalności (zazwyczaj w formie jednoosobowej działalności lub spółki z o.o.) oraz prowadzenie księgowości. Warto więc już na samym początku znaleźć zaufaną księgową, która przeprowadzi Cię przez cały proces, a następnie przejmie comiesięczne rozliczenia. Ponadto jeśli w swoim butiku planujesz sprzedaż odzieży używanej, konieczne będzie uzyskanie zezwolenia od Głównego Inspektora Ochrony Środowiska. W trakcie prowadzenia działalności może okazać się, że do Twoich drzwi zawita Państwowa Inspekcja Handlowa. Nie musisz się jej obawiać, ale tylko wówczas, jeśli sprzedajesz odzież zgodną z obowiązującymi przepisami prawa. W trakcie zakupów klientom będzie umilała czas muzyka radiowa? Nie zapomnij o wniesieniu opłaty do ZaiKSu.

Wyposażenie sklepu odzieżowego – na co zwrócić uwagę?

Tak samo ważne jak formalności jest wyposażenie sklepu odzieżowego. To, jakich mebli będziesz potrzebować, zależy od wielkości sklepu oraz rodzaju oferowanego towaru. Mogą to być:

  1. otwarte szafy z wieszakami – idealne na sukienki lub akcesoria;
  2. wolnostojące wieszaki – warto na nich powiesić najlepiej sprzedające się ubrania, ponieważ to właśnie na nie klienci zwracają największą uwagę, umieszcza się je na środku sklepu;
  3. półki – sprawdzają się zarówno w przypadku obuwia, jak i torebek;
  4. lada – jeśli chcesz sprzedawać biżuterię, wybierz model z przeźroczystym blatem.

Do ważnych elementów wyposażenia sklepu odzieżowego należą także lustra. Jeśli tylko masz wystarczająco dużo miejsca, wybierz stojące. Takie modele, ustawione pod odpowiednim kątem, wydłużają i wyszczuplają sylwetkę, co zachęca do zakupów.

Dekoracje – jak przygotować lokal?

Oprócz podstawowego wyposażenia sklepu odzieżowego ważne jest także stworzenie odpowiedniej dekoracji. To ona w głównej mierze będzie zachęcać do wizyty w butiku. Obecnie dużą popularnością cieszą się plakaty w ramach powieszone na ścianie. Aby dodatkowo umilić klientom zakupy, warto zapalić w butiku świece zapachowe. Obok lustra możesz położyć miękkie dywaniki, które dodadzą pomieszczeniu luksusu. Nie zapomnij także o przymierzalni i grubej kotarze, która nie będzie prześwitywać.

Prowadzenie własnego butiku stacjonarnego z pewnością nie jest najłatwiejszym rodzajem działalności gospodarczej. Potrafi jednak przynieść dużo satysfakcji.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *