monitoring floty samochodowej

Zalety monitoringu floty samochodowej

Zarówno małe, jak i duże floty firmowe wymagają odpowiedniej kontroli i zarządzania pojazdami. Coraz częściej przedsiębiorcy wspierają się tu monitoringiem GPS. Nowoczesne systemy tego typu dostarczają naprawdę skutecznych rozwiązań.

Renomowani dostawcy (np. Satis) polecają coraz częściej niezawodne narzędzia, które ułatwiają zarządzanie flotą, a dzięki temu pozwalają na przykład obniżać koszty. Często tymi narzędziami jest rozbudowany i zaawansowany monitoring floty samochodowej. Jakie korzyści z niego płyną?

Większe bezpieczeństwo samochodów

Monitoring floty samochodowej ma wiele zalet. Jedną z najbardziej znanych wśród przedsiębiorców jest zwiększenie bezpieczeństwa samochodów. Dzięki lokalizatorom GPS wiadomo, gdzie znajduje się każdy pojazd w danej chwili. W przypadku zaistnienia zdarzeń niepożądanych lub nietypowych można szybko zareagować, np. przy próbie kradzieży. Do tego auto wyposażone w lokalizator GPS łatwiej odnaleźć i odzyskać.

Lepsze planowanie tras

Monitoring GPS dostarcza także bardzo wielu danych, które można wykorzystać przy optymalizacji tras przejazdów. Zazwyczaj taki monitoring floty współpracuje z dodatkowym oprogramowaniem, gdzie wprowadzane są dane z lokalizatorów GPS, raportowanie jest wykonywanie zadań przez pracowników itp. Dzięki takim modułom można analizować czasy dojazdów, wizyt oraz inne parametry. Te wszystkie dane można potem wykorzystać do optymalizowania tras przejazdów. Do tego monitoring GPS ułatwia na bieżąco modyfikowanie tras, tak aby można obsłużyć na przykład nowych klientów.

Kontrola czasu pracy

Warto podkreślić, że monitoring floty samochodowej jest coraz chętniej wykorzystywany przy kontroli czasu pracy kierowców i pracowników mobilnych. Dzięki monitoringowi można na przykład skutecznie weryfikować raporty składane przez pracowników na temat wykonanych przez nich zadań. Pracodawca gromadzi informacje o trasach, czasie przejazdu, a tym samym o czasie pracy swoich podwładnych. Do tego systemy monitoringu umożliwiają sczytywanie danych z kart kierowców i ułatwiają pilnowanie dopuszczalnego czasu ich pracy.

Ograniczanie kosztów

Na koniec należy podkreślić, że monitoring floty samochodowej pomaga ograniczać koszty związane z eksploatacją floty. Przede wszystkim można dokładnie ustalić, ile pracownik przejechał kilometrów w celach służbowych, a ile – w prywatnych. Do tego monitoring pozwala łatwo nadzorować zużycie paliwa, a więc racjonalniej go wykorzystywać. Trzeba również wspomnieć, że często monitoring GPS pozwala uzyskać obniżki polis u ubezpieczycieli.

To kilka najważniejszych przykładów tego, co można osiągnąć, montując w pojazdach monitoring GPS. Warto jednak zwrócić przy tym uwagę, aby wybierać systemy sprawdzone, renomowanych firm. Dzięki temu zyskamy system niezawodny, który przyniesie firmie wiele korzyści.