Logistyka kontraktowa

Zalety logistyki kontraktowej

Logistyka to przede wszystkim wyjątkowo skomplikowany proces, polegający na planowaniu oraz realizowaniu i kontrolowaniu nieustannego przepływu różnych produktów od producentów do ich klientów. Działania z zakresu logistyki rządzą współczesną gospodarką, która przecież w ogromnej mierze opiera się na podaży i popycie, czyli sprzedaży i konsumpcji (nie tylko w ujęciu spożywczym) zakupionych produktów.

Czym cechuje się logistyka kontraktowa?

Cechą charakterystyczną logistyki kontraktowej jest to, że obejmuje ona czynności bezpośrednio związane z koniecznością przetransportowania, magazynowania i dostarczenia konkretnego towaru do klienta. Co to oznacza? Najprościej rzecz ujmując, w przypadku logistyki kontraktowej mamy do czynienia nie tylko z usługami składowania (magazynowania towarów), ale także przygotowaniem ich w odpowiedni sposób do dalszej dystrybucji.

– „Logistyka to bardzo złożony proces, który obejmuje m.in. transport, spedycję i usługi magazynowania. Dzięki temu producent, pośrednik lub handlowiec mogą zrezygnować z pracochłonnej i wymagającej posiadania np. floty samochodowej części pracy i zlecić ją wyspecjalizowanej firmie logistycznej, czyli skorzystać z usług zewnętrznych” – wyjaśnia specjalista Centrum Logistycznego DMT z Pruszkowa.

Zalety logistyki kontraktowej

Wszystkie usługi logistyczne znacząco odciążają producentów oraz pośredników i pomagają ograniczyć koszty związane z prowadzeniem działalności. Logistyka kontraktowa ma tę zaletę, że oprócz standardowych usług przyjęcia i składowania towarów pozwala także skorzystać z kompleksowych usług ich przygotowania do dystrybucji, więc producent oszczędza czas, a odbiorca towaru może od razu dostarczyć go do klienta.

Co więcej, dzięki wiedzy, doświadczeniu oraz odpowiedniemu zapleczu firm logistycznych, możliwe jest uniknięcie tak czasochłonnych czynności, jak np. rozdzielanie towarów dostarczanych w opakowaniach zbiorczych oraz przepakowywanie ich do odpowiednich opakowań jednostkowych. To jedynie przykład, bo zakres działań z zakresu logistyki kontraktowej obejmuje także wiele innych czynności, z których wykonania można zrezygnować i powierzyć je odpowiednio przygotowanej ku temu firmie. Wyróżnić można tutaj m.in. kompletowanie dostaw, konfekcjonowanie towarów, skanowanie kodów kreskowych, etykietowanie, a także właściwe przygotowanie towaru do wysyłki, czyli prawidłowe zabezpieczenie towaru przed uszkodzeniem. Logistyka kontraktowa może obejmować długofalowe lub krótkofalowe działania. To kolejna zaleta, bo przedsiębiorca nie musi decydować się na stałą współpracę i może korzystać z usług firmy logistycznej jedynie okresowo np. gdy będzie wprowadzał na rynek nową partię towaru.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *