Oczyszczacze powietrza

Zalety korzystania z oczyszczaczy powietrza

Teraz, kiedy smog jest realnym zagrożeniem dla naszego zdrowia, a rozwiązań na dużą skalę brak, szczególnie ważne jest dbanie o jakość powietrza we własnych domach. Można ją poprawić, stosując oczyszczacze powietrza. Jakie są zalety korzystania z tych urządzeń? Czym się kierować przy wyborze oczyszczacza do swojego domu? Dowiedz się więcej i oddychaj pełną piersią!

Co jest w powietrzu, którym oddychasz?

Czyste powietrze składa się z azotu (78%), tlenu (21%) oraz niewielkich ilości argonu, dwutlenku węgla, neonu, helu, metanu, kryptonu, wodoru oraz ksenonu. Ponadto w zależności od miejsca, pory roku, dnia i warunków atmosferycznych w powietrzu znajduje się zmienna ilość pary wodnej. Z tej mieszanki potrzebujemy tlenu i to on jest pobierany do krwiobiegu po wprowadzeniu powietrza do płuc.

Niestety, wyżej opisany idealny skład powietrza to tylko teoria. Czym oddychamy w praktyce? Na to pytanie odpowie specjalista z firmy Global Water:

„O tym, że polskie powietrze jest wyjątkowo złej jakości, wiedzą już chyba wszyscy. Szczególnie mocno widać to i czuć w sezonie grzewczym. W smogu znajdują się m.in. tlenki azotu i siarki, tlenek węgla (czad), ozon, pyły PM10 i PM2,5, metale ciężkie czy benzo(a)piren. Każda z tych substancji jest szkodliwa. Długa ekspozycja na zanieczyszczone powietrze może wywoływać: bóle głowy, dolegliwości ze strony układu oddechowego, kaszel, a w dalszej perspektywie rozwój nowotworów, zawał lub udar. Szacuje się, że w Polsce smog jest powodem ponad 40 000 przedwczesnych zgonów.”

Przebywanie w zamkniętym pomieszczeniu tylko w niewielkim stopniu chroni przed zanieczyszczeniami powietrza. Wiele osób nawet we własnym domu czuje dym z kominów i spaliny. Jeśli dodatkowo Twoją okolicę spowija mgła, której nie zapowiadano w prognozach pogody, problem smogu dotyczy też Ciebie.

Podaruj sobie spokojny oddech – zainwestuj w oczyszczacz powietrza

Choć na zewnątrz trudno uchronić się przed smogiem (pozostają maseczki – pamiętaj, aby były wysokiej jakości, atestowane!), to w swoim domu Ty dyktujesz warunki. Poczuj się całkowicie bezpiecznie i oddychaj pełną piersią!

Oczyszczacze powietrza niosą mnóstwo zalet. Chronią przed negatywnymi skutkami wdychania smogu, a dostarczając Ci świeżego czystego powietrza, wpływają pozytywnie na Twoje zdrowie. Gdy jesteś lepiej dotleniony, całe ciało pracuje sprawniej. Sen jest głęboki i spokojny, a Ty masz więcej energii na co dzień.

Co więcej, oczyszczone powietrze jest przyjazne alergikom. Unosi się w nim mniej pyłów, roztoczy, sierści, więc dolegliwości związane z uczuleniem słabną. Palacze mogą utrzymać lepsze powietrze w domu, bo dym papierosowy będzie sprawnie usuwany.

Wybierając oczyszczacz powietrza, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na jego wydajność. Jest ona podawana w metrach kwadratowych powierzchni oczyszczanego wnętrza. Ważne jest także to, w jakie złoża wyposażony jest oczyszczacz i jakie zanieczyszczenia usuwa.