Instalacja chłodnicza CO2

Zalety instalacji chłodniczych z CO2

Instalacje chłodnicze wykorzystujące CO2 są coraz bardziej popularne. Wynika to m.in. z wysokiej wydajności, niewielkich rozmiarów i niskiej szkodliwości dla środowiska. Wszystko to sprawia, że dwutlenek węgla jest powszechnie używany do chłodzenia w różnych branżach. Odpadem tego rodzaju układów jest ciepło, które można wykorzystać np. do ocieplania wybranego pomieszczenia.

Szerokie zastosowanie chłodzenia CO2

Chłodzenie za pomocą dwutlenku węgla stosuje się głównie w chłodnictwie przemysłowym, transportowym, spożywczym (szczególnie w mleczarstwie), w supermarketach, instalacjach okrętowych, a także w średnim chłodnictwie komercyjnym. Popularność tego rodzaju instalacji wynika przede wszystkim z tego, że układy oparte na CO2 mają wyższą wydajność niż czynniki freonowe lub syntetyczne. Zachowują przy tym mniejsze rozmiary, a ich sprężarki potrzebuje mniej mocy. Układ ma także niską wrażliwość na spadki ciśnień. Instalacja chłodnicza CO2 wykazuje wysoką wydajność parowania przy temperaturze -35oC. Zaletą jest także atrakcyjna cena. Wynika ona z faktu, że CO2 jest produktem odpadowym w wielu procesach technologicznych.

Tanie i skuteczne stosowanie CO2

Dwutlenek węgla jest naturalnym, bezpiecznym i niedrogim czynnikiem chłodniczym o wysokich właściwościach termodynamicznych. Charakteryzuje się dużą skutecznością energetyczną przy niewielkim zużyciu energii, co stwarza ogromny potencjał odzysku ciepła. Nie jest szkodliwy dla środowiska i warstwy ozonowej tak, jak np. chlorowane i fluorowane węglowodory. W porównaniu do innych substancji chłodniczych CO2 nie wymaga recyklingu. Jest to gaz niepalny, dzięki czemu stosuje się go np. klimatyzacjach samochodowych. Zastosowanie CO2 staje się standardem. Wysoka sprawność pozwala na zmniejszanie średnicy rur, grubości izolacji i mocy sprężarek.

Niskie koszty przy wysokiej efektywności

Popularyzacja dwutlenku węgla jest nieunikniona ze względu na regulacje prawne wprowadzane przez parlament UE, który dąży do całkowitego wycofania gazów HFC na rzecz popularyzacji urządzeń CO2. Ekspert z firmy PUCH w Łodzi dodaje: „Współczesne instalacje coraz częściej uwzględniają wykorzystanie ciepła odpadowego z układów chłodniczych do celów ogrzewania pomieszczeń i wybranych procesów. W ten sposób chłodzenie może mieć także realny wpływ na zmniejszenie kosztów ogrzewania. Poza tym jest to rozwiązanie zmniejszające szkodliwość na środowisko naturalne”.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *