Zakup nowego mieszkania – dwa aspekty, na które warto zwrócić uwagę

Nadchodzi taki moment w życiu każdego z nas, że decydujemy się kupić mieszkanie. Niektórzy mają już dość wynajmowania i życia w ciągłym stresie, czy najemca przedłuży im umowę, inni chcą się w końcu usamodzielnić i wyprowadzić się od rodziców, jeszcze inni poważnie myślą o powiększeniu rodziny i zapewnieniu jej pewnego dachu nad głową. O czym musimy pomyśleć zanim zaczniemy szukać mieszkania? Poniżej przedstawiam dwa kluczowe aspekty, które powinny być wzięte pod uwagę przez każdego, kto poważnie myśli o wyprowadzce „na swoje”.

Cena

Podstawowym pytaniem, jakie zadają sobie osoby, które marzą o własnym gniazdku jest: czy nas na to stać? Jest niezwykle trudno odpowiedzieć na to pytanie jednoznacznie, gdyż ceny mieszkań wahają się w zależności od lokalizacji. I tak, najdroższe apartamenty w Warszawie będą z pewnością kosztowały o wiele więcej od średniej wielkości mieszkań w Białymstoku. Dużą rolę odgrywa tu bowiem wielkość danego miasta, średnie zarobki jego mieszkańców oraz podatki i inne koszty administracyjne. Musimy mieć to więc na uwadze przy planowaniu gdzie chcemy kupić mieszkanie.

Rynek wtórny czy pierwotny

Jeśli mamy odpowiednie środki to naszą kolejną decyzją jest wybór, czy chcemy odkupić już istniejące mieszkanie od jego aktualnego właściciela, czy też wolimy całkowicie nowy apartament warszawa prosto od dewelopera. Każde z tych rozwiązań ma swoje plusy i minusy.

W przypadku już zamieszkanego lokum widzimy, z czym mamy do czynienia. Znamy układ mieszkania (który zwykle można zmienić, jeśli by nam nie odpowiadał), jego aktualny stan, widzimy także, jakie jest otoczenie bloku (czy jest blisko szkoły, przedszkola, czy są w pobliżu sklepy itp.). Przy odrobinie szczęścia możemy także znaleźć lokum blisko naszego miejsca pracy. W zależności od stanu technicznego mieszkania unikniemy także dodatkowych kosztów wykończenia czy remontu. Niewątpliwą zaletą będzie także możliwość negocjacji ceny z aktualnym właścicielem, a także generalnie niższe ceny mieszkań oferowanych na rynku wtórnym.

Jeśli chodzi o wady, często nie jesteśmy w stanie ocenić dokładnie stanu technicznego takiego mieszkania. Niekiedy tuż po zakupie okazuje się, że pewne elementy należy wymienić, co generuje dodatkowe koszty. Nie każdy chce także mieszkać w używanym przez kogoś innego mieszkaniu, w takim wypadku jedynym, niestety dość kosztownym rozwiązaniem, okazuje się generalny remont.

Jeśli chodzi o mieszkanie kupowane od dewelopera to jego plusem jest z pewnością dobry stan techniczny. Są to bowiem nowe, nigdy nie używane mieszkania. Zachęcająca dla wielu osób może też być nowoczesność i funkcjonalność całego kompleksu mieszkalnego. Mieszkania takie są zwykle sprzedawane bowiem w pakiecie z miejscami parkingowymi lub garażami, co z pewnością docenią osoby zmotoryzowane.

Ich podstawową wadą jest jednak dość wysoki koszt samego zakupu oraz konieczność poniesienie dodatkowego wydatku na wykończenie mieszkania. Pamiętajmy także, że od momentu podpisania umowy kupna – sprzedaży z deweloperem, do dnia, w którym będziemy się mogli wprowadzić upłynie nieco czasu. Nie jest to więc polecane rozwiązanie dla osób, które chcą znaleźć się jak najszybciej na swoim.

Zakup nowego mieszkania to niezwykle poważna decyzja, którą musimy bardzo starannie rozważyć. Dokładne rozpatrzenie jej wszystkich aspektów pozwoli nam na pełną satysfakcję z zakupu i cieszenie się swoimi wymarzonymi czterema ścianami.