Kredyt hipoteczny

Zakup mieszkania. Metody finansowania

O kupnie mieszkania marzy wiele osób – tylko od razu pojawia się problem, skąd wziąć na to pieniądze? Ceny nieruchomości, zwłaszcza w dużych miastach, nie należą do najniższych. Owszem, są tacy, który mogą wyłożyć od razu własną gotówkę, ale wielu z nas musi szukać innych rozwiązań np. wsparcia w postaci kredytu bankowego. Czy są to jedyne dostępne opcje dla osób planujących zakup własnego lokum?

Oszczędzanie – zawsze warto

Polecamy to rozwiązanie, nawet jeśli nie uda się uzbierać całej kwoty potrzebnej na zakup własnego mieszkania, lepiej sfinansować choćby część tej operacji z własnych środków niż w całości z kredytu bankowego. Do tego pamiętajmy, że aby wziąć kredyt na mieszkanie, trzeba mieć tzw. wkład własny w wysokości 20% wartości nieruchomości. Może to być niemała kwota, zwłaszcza w przypadku nieruchomości usytuowanych w atrakcyjnych lokalizacjach, cieszących się dużym zainteresowaniem klientów.

Kredyt hipoteczny

Na tę opcję decyduje się dużo osób, gdyż jest to dla nich jedyna dostępna możliwość na zakup własnego lokum. Ale uwaga, pierwsza sprawa to wspomniany wyżej wkład własny, ale druga: aby pożyczyć w takiej formie środki z banku, trzeba posiadać zdolność kredytową. Przy jej ustalaniu bierze się pod uwagę m.in. wysokość zarobków, formę zatrudnienia (czy osoba posiada umowę o pracę), dotychczasową historię kredytową, inne zobowiązania finansowe, liczbę i wiek członków rodziny. Kredyt hipoteczny jest wygodną opcją dla młodych ludzi (oczywiście jeśli spełniają powyższe warunki), którzy nie są w stanie zaoszczędzić kwoty pozwalającej w całości sfinansować zakup własnego mieszkania. Bywa, że młodym pomagają rodzice czy dziadkowie, użyczając środków finansowych na wkład własny dla banku.

Czy są alternatywy?

Jak potwierdza nasz rozmówca z firmy Samson Dom sprzedającej nieruchomości w różnych miastach, w przypadku nowych mieszkań w grę wchodzą najczęściej dwie powyższe opcje. Ale jeśli decydujemy się na zakup mieszkania z rynku wtórnego może warto się zastanowić, czy nie ma korzystniejszej alternatywy. Takie mieszkania są tańsze, a jeśli do tego mamy już odłożone pieniądze, może wystarczy wzięcie pożyczki hipotecznej albo kredytu gotówkowego. Takie świadczenia łatwiej uzyskać niż kredyt hipoteczny, nie jest też wymagany wkład własny. W przypadku pożyczki hipotecznej potrzebne jest jednak zabezpieczenie w postaci posiadania innej nieruchomości, co też jest sporym ograniczeniem dla kupujących. Różnica między kredytem hipotecznym a formami finansowania wymienionymi powyżej jest też taka, że kredyt hipoteczny jest brany na konkretne mieszkanie, natomiast pożyczka hipoteczna i kredyt gotówkowy – nie.