oczy

Zadbaj o swoje oczy

Coraz szybsze tempo życia, długie godziny spędzane przed ekranem komputera i smartfona, zanieczyszczone środowisko – wszystkie te czynniki nie pozostają obojętne dla zdrowia naszych oczu. Wielu z nas z pewnością zadaje sobie pytanie, jak dbać o oczy, aby cieszyć się ich dobrym zdrowiem przez długie lata. Na szczęście istnieje kilka sprawdzonych sposobów, które umożliwiają nam łatwe zadbanie o kompleksowe zdrowie oczu bez wysiłku. Odpowiednia dieta to podstawa.

 

Dla prawidłowej kondycji naszego narządu wzroku (https://www.acuvue.pl/zdrowie-oczu/w-trosce-o-zdrowie-oczu) niebagatelne znacznie ma codzienna dieta. Przede wszystkim nie powinno w niej zabraknąć świeżych warzyw i owoców, które są doskonałym źródłem doskonale przyswajalnych witamin i mikroelementów. Wśród witamin zdecydowanie najistotniejszą rolę w regulacji pracy oczu odgrywa witamina A, która odpowiada za prawidłową ostrość widzenia oraz zapobiega tzw. kurzej ślepocie, która objawia się główni pogorszeniem widzenia po zmroku. Do najważniejszych źródeł witaminy A pod postacią beta-karotenu zaliczamy przede wszystkim marchewkę, a oprócz tego znajdziemy ją w jajkach, podrobach oraz mięsie wołowym.

 

Niezwykle korzystnie na oczy wpływają także witaminy C i E. Witaminę C znajdziemy głównie w warzywach i owocach, takich jak cytrusy, pomidory, truskawki, porzeczki oraz warzywa z rodziny kapustnych, zaś najlepszym źródłem witaminy E są tłuste ryby morskie, oleje roślinne oraz orzechy. Należy również zadbać o odpowiednią podaż luteiny, które odgrywa kolosalną rolę w regulacji prawidłowego przebiegu procesów widzenia. Luteinę znajdziemy między innymi w szpinaku, jarmużu, brukselce, brokułach, sałacie, cukinii oraz warzywach w żółtym i pomarańczowym kolorze.  Zadbajmy o odpoczynek dla oczu. Jeżeli na co dzień pracujemy w warunkach, które mogą negatywnie wpływać na kondycję naszych oczu, powinniśmy szczególną uwagę poświęcić kwestii ich odpowiedniego odpoczynku. Podczas wielogodzinnej pracy przed komputerem pamiętajmy o tym, aby co godzinę zrobić sobie co najmniej pięciominutową przerwę – w tym czasie należy odejść od komputera i spojrzeć na zielony pejzaż za oknem.

 

Jeżeli z kolei doskwiera nam suche, drażniąca spojówkę powietrze, zaopatrzmy się koniecznie w nawilżające krople do oczu, które zniwelują uporczywe objawy zespołu suchego oka i zapobiegną powstawaniu wszelkich podrażnień oraz zaczerwienień. Pamiętajmy również o tym, aby nie nadwyrężać wzroku, czytając wieczorami książki przy słabym oświetleniu, a ponadto regularnie się