pomoc drogowa

Jak zachować się po wypadku drogowym?

Wypadek drogowy może zdarzyć się każdemu. Nie mamy żadnego wpływu na zachowanie pozostałych uczestników ruchu drogowego. Ważne jest to, aby wiedzieć, jak postępować w przypadku takiej sytuacji. Nie ma znaczenia, czy będziemy uczestnikami, czy jedynie świadkami wypadku. Poniżej umieszczono najważniejsze informacje.

Wypadek czy kolizja?
W pierwszej kolejności należy dowiedzieć się czym jest wypadek, a czym kolizja. Z kolizją drogową mamy do czynienia, gdy poszkodowane są jedynie pojazdy. Zwykle osoby kierujące, czy też znajdujące się w aucie nie zostały poszkodowane. Zupełnie inaczej jest w przypadku wypadku, gdzie mamy najczęściej do czynienia z osobami rannymi, a nawet nieprzytomnymi.

Co robić w przypadku wypadku?
Jeśli mamy do czynienia z wypadkiem drogowym, to nie możemy zmieniać położenia pojazdów. Oznacza to, że nie spychamy ich na pobocze, tak jak często bywa w przypadku kolizji. Musimy zaczekać na przyjazd policji, która zajmie się zbadaniem sprawy i okoliczności zdarzenia.

Oczywiście musimy sprawdzić stan osób poszkodowanych. Pamiętajmy, że w wielu przypadkach liczy się każda minuta. Jeśli osoba jest nieprzytomna, to konieczne jest wykonanie resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Nie zapominajmy, że osoby, które nie udzieliły pierwszej pomocy mogą zostać pociągnięte do odpowiedzialności karnej. Jeśli w pobliżu znajduje się więcej osób, to w tym samym czasie ktoś powinien zgłosić zdarzenie pod numerem alarmowym. Pomoc drogowa (http://pomoc-drogowa-wroclaw-24h.pl) będzie pomocna dopiero po zakończeniu czynności roboczych przez policję. Przetransportuje ona samochód pod wskazany adres.

Jak zachować się podczas wypadku drogowego? Najważniejsze jest to, aby zachować spokój i opanowanie. Dobrze jest postępować według poniższych zasad:
1. Wyciągamy kluczyki ze stacyjki, a następnie zaciągamy hamulec ręczny. Dzięki temu pojazd nie stoczy się, jeśli znajduje się na wzniesieniu.
2. Włączamy światła awaryjne.
3. Ustawiamy trójkąt ostrzegawczy w odpowiedniej odległości. W obszarze zabudowanym należy ustawić go w pobliżu pojazdu. W obszarze niezabudowanym powinien on znajdować się około 60 m od samochodu. Na autostradzie i drogach szybkiego ruchu odległość powinna wynosić 100-150 m.
4. Zabezpieczamy pozostałe pojazdy, które brały udział w wypadku. Dotyczy to sytuacji, jeśli ich właściciele nie mogą zrobić tego samodzielnie. Postępujemy dokładnie tak, jak w punktach 1-3. Kluczyki wkładamy za szybę.
5. Sprawdzamy stan osób poszkodowanych. Jeśli zachodzi taka konieczność, to udzielamy pierwszej pomocy.
6. Wzywamy pomoc. Najlepiej zadzwonić jest pod numer 112. Powinniśmy możliwie najdokładniej opisać stan poszkodowanych.
7. Czekamy na przyjazd służb ratunkowych. Powinniśmy zająć się poszkodowanymi do przyjazdu ratowników medycznych.
8. Pojazd możemy zabrać z drogi dopiero po ustaleniu okoliczności wypadków. Po zakończeniu czynności przez policję możemy zadzwonić po pomoc drogową. Auta po wypadku zwykle nie mogą poruszać się po drogach, a więc opuszczają one miejsce zdarzenia na lawecie.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *