bibliadladzieci.com

Jak zachęcić dziecko do nauki pisania?

Dorośli zastanawiają się często, jak ćwiczyć pisanie z dzieckiem. Czy wystarczy rysowanie po śladzie i wielogodzinne, systematyczne ćwiczenia?

Pisanie jest jedną z pierwszych i podstawowych umiejętności, które dziecko zaczyna zdobywać już w wieku przedszkolnym. Poziom przekazywania tej wiedzy jest jednakże dość mocno okrojony. To zadanie szkoły, by nauczyć dziecko pisania i czytania. Czy pomimo tego rodzice i opiekunowie sami powinni podejmować próby nauczenia sztuki pisania swoich pociech? W jakim wieku dziecko będzie na to gotowe i czy warto ingerować w system nauczenia

Kończysz 5 lat – pora na naukę…

Wielu rodziców obawia się, że ich pociecha może nie poradzić sobie w szkole. Są to obawy zupełnie zrozumiałe. Wynikiem tego niepokoju jest nadmierna chęć tego, by ich pociecha była jak najlepiej przygotowana do szkoły. Rodzice zaczynają więc uczyć swoje maluchy podstawowych umiejętności tj. liczenia, pisania etc. Wszystko jest w porządku, kiedy dziecko chce w tym uczestniczyć. Problem zaczyna się, kiedy ewidentnie jest do tego zmuszane.

Może to przynieść odwrotne efekty i latorośl będzie się buntowała. Co więcej, może kompletnie zrazić się do „uczenia”. Nauka pisania czy czytania powinna kojarzyć się dziecku z czymś przyjemnym. Powinni to wziąć pod uwagę wszyscy rodzice, którzy podejmują próby nauki już u przedszkolaków, jak i ci, którzy czekają do momentu szkoły.

Pomóż, ale nie zmuszaj

Dorośli zastanawiają się często, jak ćwiczyć pisanie z dzieckiem. Czy wystarczy rysowanie po śladzie i wielogodzinne, systematyczne ćwiczenia? Okazuje się, że ćwiczenia pisania zaczyna się u dziecka już bardzo wcześnie. Naukę pisania kształtuje wiele czynników, które pozornie mogą nie mieć z tym nic wspólnego. Przede wszystkim rodzice od początku powinni zachęcać swoją pociechę do prac manualnych: kolorowanie, lepienie z ciastoliny, samodzielne jedzenie, ubieranie się itp. Sprawność manualna jest niezwykle ważna w całym procesie nauki pisania. Skorzystaj z przyjaznych dla dziecka materiałów edukacyjnych, pobierz je za darmo ze strony http://bibliadladzieci.com/.

Ważne jest także to, że zmuszanie do czegoś zazwyczaj rodzi wewnętrzny sprzeciw. Zwłaszcza u dzieci. To właśnie dlatego warto próbować różnych metod, które zachęcą dziecko do nauki pisania. Będzie to pomocne w takich przypadkach, kiedy to dziecko już powinno systematycznie uczyć się i ćwiczyć pisanie (szkoła). W momencie, kiedy przedszkolak nie chce nawet poprzez zabawę poznawać literek, dajmy mu czas. Warto wtedy odpuścić, uznając, iż dziecko nie jest jeszcze na to gotowe.

Zabawa i nauka

Nie odkryjemy Ameryki, mówiąc, że najłatwiej przyswajamy wiedzę podczas zabawy, wtedy kiedy miło spędzamy czas. Nauka pisania i jego ćwiczenie może być miło spędzonym momentem rodzica z dzieckiem. Warto zaopatrzyć się w kilka pomocy dydaktycznych, takich jak:

  • literkowe magnesy, z których dziecko będzie mogło tworzyć pierwsze komunikaty np. na lodówce;
  • piankowe puzzle – alfabet, które sprawdzą się jako mata do zabawy, ale przede wszystkim pozwoli dziecku poznawać literki;
  • książki edukacyjne, których wybór jest ogromny i zadowoli wiele gustów;
  • pomoce, które sami zrobimy lub wydrukujemy: rysunki, wykropkowane literki etc.

W nauce pisania ważna jest systematyczność dziecka, ale i także rodzica. Warto, aby rodzic towarzyszył dziecku w trakcie nauki i często je chwalił, co jest największą zachętą do dalszej edukacji.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *