Wziernikowanie szyjki macicy – Kolposkopia

Wiele kobiet nie ma pojęcia, czym właściwie jest wziernikowanie szyjki macicy, a dla niektórych brzmi to jak coś strasznego. Jeżeli Twój ginekolog stwierdził, że potrzebna będzie kolposkopia nie masz się czego obawiać, to zwykłe badanie! Choć jest bardzo proste, pozwala wykryć przedkliniczne postaci raka szyjki macicy, umożliwiając jego wyleczenie.

Kolposkopia to badanie polegające na oglądaniu powierzchni szyjki macicy, dolnej części jej kanału oraz pochwy i sromu. Przeprowadza się je za pomocą specjalnego urządzenia nazywanego kolposkopem. Samo badanie, podobnie jak cytologia, nie oznacza, że coś jest źle i wcale nie musi wiązać się ze zmianami nowotworowymi w obrębie szyjki macicy. Badanie przeprowadza się, aby lekarz upewnił się, że nie ma żadnych niepokojących zmian.

Nie należy się go bać, ponieważ jest całkowicie bezbolesne. Może być przyczyną dyskomfortu, ale nie będzie on większy niż rutynowa wizyta u ginekologa. W trakcie kolposkopii może także zostać pobrany wycinek tkanki, w celu określenia czy należy wykonać dodatkowe zabiegi albo oceny, czy w poprzednio wykonanym zabiegu została usunięta cała zmiana chorobowa.

Jak przebiega kolposkopia

Do przeprowadzenia kolposkopii trzeba się odpowiednio przygotować. Zazwyczaj przed badaniem zaleca się wykonać cytologię, ponieważ zwiększa ona czułość diagnostyczną. Na kilka dni przed badaniem, pacjentki powinny zaprzestać współżycia seksualnego, nie dokonywać irygacji pochwy i nie poddawać się badaniu ginekologicznemu, ponieważ może to źle wpłynąć na ocenę obrazu kolposkopowego.

Samo badanie wygląda tak samo jak pobranie cytologii. Przeprowadza się je na fotelu ginekologicznym za pomocą wziernika. Kolposkop pozwala lekarzowi ocenić z bliska szyjkę macicy. Całe badanie przebiega bezboleśnie, dlatego nie masz się czego bać. Lekarz oczyszcza szyjkę macicy i nakłada roztwór, który pomaga zidentyfikować zmiany nowotworowe (morze to wywołać lekkie pieczenie, więc się tym nie przejmuj).

Dla 98% pacjentek (dane dla badań przeprowadzonych w USA) kolposkopia kończy się nie stwierdzeniem zmian i rozwianiem wątpliwości po wcześniejszym badaniu cytologicznym. U pozostałych 2% kobiet, kolposkopia pozwala wykryć obszary odbiegające od normy i pobrać biopsję do dalszych badań. Dzięki temu, upewnisz się, czy jesteś zdrowa.

Dlaczego kolposkopia jest taka ważna?

Ponieważ może uratować ci życie!

Jak wyjaśnia specjalista z gabinetu Sofimed w KrakowieKolposkopia pozwala w ciągu minut rozpoznać chorobę, zaplanować jej leczenie i wdrożyć je. Dzięki przeprowadzeniu cytologii i kolposkopii, lekarz może stwierdzić na 100% czy pacjentka jest zdrowa, czy nie. W przypadku szybkiego wykrycia choroby w jej stadium przedklinicznym, rak szyjki macicy jest całkowicie wyleczalny.

Właśnie z tego względu nie powinnaś się obawiać kolposkopii, ponieważ albo dzięki niej zyskasz pewność, że jesteś zdrowa albo rozpoczniesz leczenie, które zakończy się sukcesem. Tak czy siak, Ty wygrywasz!