kocioł na paliwo stałe

Wymiana kotła. Jak zdobyć dofinansowanie?

Modernizacja centralnego ogrzewania to inwestycja, która zazwyczaj wiąże się z wysokimi kosztami. Jednak bywają sytuacje, kiedy jej wykonanie jest konieczne. Wymiana instalacji i grzejników oraz zakup kotła to tylko kilka pozycji, jakie należy ująć w kosztorysie. Planując to przedsięwzięcie warto sprawdzić możliwości pozyskania dofinansowania ze źródeł rządowych oraz samorządowych. Jakie warunki należy zatem spełnić, aby otrzymać dofinansowanie i ile może ono wynosić?

Kto i gdzie może się starać o dofinansowanie wymiany źródeł ciepła?

Właściciele budynków jednorodzinnych mają obecnie wiele możliwości pozyskania dotacji z przeznaczeniem na termomodernizację swojego domu. Bardzo wiele samorządów wdrożyło programy, których celem jest pomoc finansowa w wymianie starych, nieekologicznych pieców centralnego ogrzewania na nowoczesne kotły przyjazne środowisku. Zasady tych programów są ujęte w uchwałach poszczególnych samorządów, i to w urzędach miast lub gmin należy pytać o szczegóły. Jednak najczęściej dofinansowanie obejmuje tylko wymianę pieca. Znacznie szerszy zakres ma rządowy program Czyste Powietrze. Jego główne założenia przybliża specjalista firmy oferującej sprzedaż i montaż nowoczesnych urządzeń grzewczych:

Głównym celem programu Czyste Powietrze jest ograniczenie emisji do atmosfery szkodliwych substancji, których największym źródłem są małe przydomowe kotłownie starego typu. Realizacja założeń programu odbywa się poprzez dofinansowanie modernizacji tych kotłowni. Obejmuje również termomodernizację całego obiektu. W ramach programu można sfinansować następujące zadania: Wymianę pieców centralnego ogrzewania na nowoczesne kotły spełniające parametry ujęte w programie, modernizację instalacji grzewczej oraz ciepłej wody użytkowej, wymianę stolarki drzwiowej i okiennej, docieplenie budynku, a także montaż odnawialnych źródeł energii. Dzięki programowi można zyskać zwrot części poniesionych nakładów. Maksymalny możliwy koszt, od jakiego naliczane jest dofinansowanie wynosi 53 tysiące złotych. W przypadku gdy koszt realizacji inwestycji przekroczy te sumę możliwe jest uzyskanie preferencyjnej pożyczki na pozostałe wydatki.

Jakie parametry muszą spełniać kotły do programu Czyste Powietrze?

Celem programu Czyste Powietrze jest ograniczenie emisji szkodliwych substancji. Dlatego też został opracowany katalog parametrów jakie powinny spełniać urządzenia, które mogą być dofinansowane w ramach tego programu. W przypadku kotłów na paliwo stałe muszą one posiadać 5 klasę normy europejskiej EN 303-5:2012 lub nowszą. Jest to jeden z kluczowych warunków. Dlatego wybierając kocioł na paliwo stałe, który ma być dofinansowany z programu należy zwrócić na to szczególną uwagę. Wybór tego typu urządzeń jest dość duży. Do najpopularniejszych można zaliczyć kotły zasilane ekogroszkiem oraz pelletem. Wymiana starego kotła to nie tylko krok w stronę ochrony środowiska, ale również wymierne oszczędności związane z wydatkami na ogrzewanie.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *