Wykorzystanie dronów w przemyśle

Wielu z nas drony kojarzą się z niewielkimi urządzeniami latającymi stosowanymi przez wojsko celem obserwacji pozycji wroga lub też zdobywania dodatkowych informacji o terenie działań. Popularność niezwykle widowiskowych klipów filmowych publikowanych na portalu YouTube uświadcza nas także w przekonaniu, iż te kompaktowe statki powietrzne służyć mogą również osobom prywatnym do zabawy oraz uwieczniania momentów, których za nic nie chcieliby zapomnieć.

Nagranie z wycieczki wzbogacone panoramicznymi ujęciami uchwyconymi dzięki sprawnej kontroli latającego drona z całą pewnością napawa dumą i skłania ku prezentowaniu wspomnień z podróży szerszemu gronu odbiorców.

Nie należy jednakże zapominać, iż nadmienione zastosowania nie są jedynymi, do jakich wykorzystuje się opisywane latające roboty. Warto w tym miejscu wspomnieć, że są one coraz częściej wykorzystywane w przemyśle. Za ich szerszym zastosowaniem przemawia przede wszystkim cena. Są one bowiem od kilku do kilkunastu razy tańsze niż tradycyjne śmigłowce czy samoloty. Co więcej, w przypadku ich wykorzystania przedsiębiorca nie jest dodatkowo zobowiązany do pokrywania kosztów wynajęcia wyszkolonego pilota, który to właściwie wykona swoje zadanie. Zamiast tego wystarczy nawiązanie współpracy z wprawnym operatorem drona, który to może być zarówno osobą prywatną jak i przedstawicielem zorganizowanej firmy. Zwiększone zainteresowanie wykorzystaniem urządzeń latających w przemyśle to jednakże nie tylko kwestie ekonomiczne. Równie istotną rolę odgrywa mnogość zastosowań dronów – kilka z nich postaramy się przybliżyć w ramach niniejszego artykułu.

Zacząć należy od branży niezwykle istotnej z punktu widzenia użytkowników końcowych, a więc wszelkiej maści ratownictwa. Drony mogą zostać zastosowane celem poszukiwania rozbitków, osób zagubionych w górach, czy też uznanych za zaginione w terenach zalesionych. Jeżeli ich położenie jest choć w minimalnym stopniu znane, możliwe jest wysłanie statku powietrznego z zainstalowanymi kamerami, który to dokona profesjonalnego skanowania terenu bez konieczności angażowania w tym celu całej ekipy ratunkowej. Ta ostatnia na miejscu tragedii pojawić się może wraz ze specjalistycznym sprzętem w momencie, gdy osoba poszkodowana zostanie odnaleziona a jej ewentualne urazy zidentyfikowane.

To oczywiście nie jedyne z przemysłowych i komercyjnych zastosowań dronów. Są one także wykorzystywane w energetyce oraz topografii celem dokładnego określania obszarów, do których należałoby doprowadzić sieć elektryczną lub też wprowadzić inne istotne udogodnienia bazując na ukształtowaniu terenu, współczynniku urbanizacji, czy też dostępie do podstawowych zasobów takich jak woda, żywność, czy świeże powietrze. Drony doskonale sprawdzają się także w szeroko pojętej branży turystycznej, jako że za ich pomocą przygotowywane są porywające prezentacje kurortów wypoczynkowych, wyciągów narciarskich, czy zabytków historycznych. Co bowiem lepiej odda piękno starożytnego zamku lub wielowiekowej tamy lepiej niż wykonana profesjonalnie panorama czy też klip filmowy zaprezentowany z lotu ptaka?

Jak podkreśla polski producent profesjonalnych dronów, firma Rendos, ilość branż przemysłowych zainteresowana wykorzystaniem dronów stale się zwiększa. W ostatnich miesiącach chęć nabycia nadmienionych pojazdów latających wyrażają przedstawiciele sektora marketingowego, którzy to za pomocą przymocowanych do nich transparentów i banerów pragną reklamować oferowane produkty i usługi. Co ciekawe, również rodzima Poczta Polska coraz łaskawszym okiem spogląda na możliwość realizacji przesyłek kurierskich przy pomocy dronów – tak jak ma to miejsce w Stanach Zjednoczonych.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *