rehabilitacja pozabiegowa

Jak wygląda rehabilitacja pozabiegowa w sanatorium?

W ramach prowadzonej działalności sanatoria oferują przybywającym do nich pacjentom możliwość rehabilitacji po przebytych urazach oraz zabiegach i operacjach. Skierowania na turnusy w sanatoriach można dostać z NFZ od lekarza prowadzącego lub bezpośrednio z ZUS, w ramach tzw. programu prewencji rentowej. W naszym artykule opiszemy, w przypadku jakich przebytych urazów i zabiegów najczęściej otrzymujemy skierowania do sanatoriów oraz na czym polega rehabilitacja.

Cele i możliwości rehabilitacji

Głównym celem prowadzenia rehabilitacji pozabiegowej i pourazowej jest jak najszybsze i jak najbardziej sprawne przywrócenie pacjenta do możliwej do osiągnięcia sprawności fizycznej, a także zdolności do wykonywania pracy zarobkowej i normalnego uczestnictwa w życiu społecznym. Definicja ta dotyczy tak samo rehabilitacji domowej, ambulatoryjnej w przychodniach oraz rehabilitacji w sanatoriach i domach uzdrowiskowych. My oczywiście zajmiemy się rehabilitacją w sanatoriach. Jakie możliwości oferują one swoim pacjentom? Takie pytania zadaliśmy naszej rozmówczyni, rehabilitantce z Uzdrowiska Świeradów-Czerniawa, oto co nam odpowiedziała:

„W sanatoriach, także w naszych, można uzyskać pomoc w przypadku bardzo wielu urazów i po wykonaniu bardzo wielu zabiegów. Domy uzdrowiskowe oferują swoim pacjentom pomoc m.in. w przypadku chorób układu nerwowego, chorób reumatologicznych, osteoporozy, chorób dolnych i górnych dróg oddechowych, chorób krwi i układu krwiotwórczego oraz oczywiście chorób ortopedyczno-urazowych. W ramach turnusów rehabilitacyjnych pacjenci mają zapewnioną odpowiednią ilość zabiegów oraz pełne zakwaterowanie i wyżywienie”.

Przebieg rehabilitacji pozabiegowej lub pourazowej

W zależności od charakteru przebytego urazu lub zabiegu, rehabilitacja pozabiegowa w sanatorium może trwać od 8 do nawet 24 dni. W ramach pobytu pacjent ma zawsze zapewnione 2 badania lekarskie: wstępne i końcowe, konsultacje z fizjoterapeutą oraz dietetykiem, pełne wyżywienia oraz określoną liczbę zabiegów rehabilitacyjnych. W ramach terapii zabiegowej najczęściej wykonuje się dwa rodzaje zabiegów:

  • Balneoterapia, czyli zabiegi rehabilitacyjne z zastosowaniem wody leczniczej. Terapia obejmuje kurację pitną, czyli spożywanie odpowiednich wód leczniczych, które posiadają właściwe do naszych schorzeń minerały, aerozoloterapię czyli inhalacje oraz kąpiele w wodach mineralnych.
  • Kinezyterapia, czyli gimnastyka lecznicza. Leczenie ruchem jest istotne nie tylko w przypadku rehabilitacji ortopedycznej, ale przynosi też doskonałe rezultaty u pacjentów z chorobami układu nerwowego, trawiennego, chorób serca, chorób układu oddechowego i wielu innych. Gimnastyka lecznicza przeprowadzana jest pod okiem fizjoterapeuty, tak żeby wykonywane ruchy na pewno przynosiły oczekiwany pożytek.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *