traumeel kostka 1280

Jak wygląda leczenie uszkodzonego stawu skokowego?

Staw skokowy znajduje się w stopie, gdzie jest połączony z kośćmi i więzadłami. Dzieli się na górny (jest to po prostu kostka, która umożliwia zgięcie grzbietowe i podeszwowe stopy) i dolny (pozwala na odwracanie i nawracanie stopy).

Staw ten jest stosunkowo mocno narażony na obciążenia, ponieważ bierze udział w każdym zgięciu stopy i podskoku. Urazy najczęściej przydarzają się osobom uprawiającym sporty, takie jak jogging, gra w piłkę nożną, koszykówkę czy siatkówkę. Ponadto, w grupie zagrożenia uszkodzeniem tego obszaru są osoby otyłe, chore na cukrzycę, noszące nieodpowiednie obuwie, cierpiące na reumatoidalne zapalenie stawów i zmiany zwyrodnieniowe.
Najczęstszą formą urazu stawu skokowego jest jego skręcenie. Dochodzi do niego najczęściej podczas lądowania stopy na podłożu, np. w trakcie wyskoku lub biegu. Skręcenie może być I stopnia (gdy dochodzi do naciągnięcia więzadeł, skutkiem czego jest niewielka opuchlizna i ból przy dotyku), II stopnia (pojawia się naderwanie więzadeł, rozerwanie torebki stawowej, duży ból, obrzęk i krwiak) oraz III stopnia ( rozerwanie więzadeł skutkujące bardzo dużym bólem i opuchlizną).

Innym rodzajem urazu stawu skokowego jest jego zwichnięcie w wyniku nieprawidłowego przemieszczenia się kości, prowadzące czasem do rozerwania więzadeł lub torebki stawowej, w wyniku którego pojawia się ból i obrzęk.

Ostatnia forma uszkodzenia tego obszaru to złamanie stawu skokowego (najczęściej kości goleni) skutkujące dużymi dolegliwościami bólowymi, opuchlizną i zasinieniem.

Forma leczenia urazu zależy od rodzaju uszkodzenia. W przypadku naciągnięcia więzadeł zaleca się okłady chłodzące oraz wypoczynek, aby stopa mogła się zregenerować. Na uszkodzony staw powinniśmy również nakładać maść lub żel o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Środki takie działają miejscowo, w samo źródło urazu, zmniejszając dolegliwości. W aptece znajdziemy sporo leczniczych produktów bez recepty, takich jak Traumeel S, Voltaren Emulgel, Dip Rilif czy Diklofenak.

Przy naderwaniu więzadeł, konieczne bywają opaski, ortezy lub stabilizatory na staw skokowy, zaś ich zerwanie skutkuje usztywnieniem nogi za pomocą gipsu lub stabilizatora. Bardziej skomplikowane przypadki urazów mogą wymagać leczenia operacyjnego.

W przypadku uszkodzeń stawu skokowego, bardzo pomocna jest fizjoterapia. Najczęściej stosowane w tej sytuacji zabiegi to:
– terapia manualna (masaż i neuromobilizacja kończyny),
– kinesiotaping (naklejanie taśm, które mają redukować napięcie mięśniowe),
– laseroterapia (zmniejszenie stanu zapalnego dzięki wiązkom lasera),
– leczenie ultradźwiękami (rozluźniają stopę, zmniejszają opuchliznę),
– hydroterapia (wiry wodne działają relaksująco na uszkodzony obszar).
Fizjoterapeuta może również pokazać, jakie ćwiczenia powinien wykonywać poszkodowany, aby mógł on wrócić do pełnej sprawności po przebytym urazie.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *