wyciągarki do silników

Wyciągarki do silników – budowa i zastosowanie.

Silnik to jeden z cięższych podzespołów każdego pojazdu. Ze względu na gabaryty i masę jego naprawa wymaga zastosowania specjalnych narzędzi. Do takich można zaliczyć wyciągarki do silników. Urządzenia te nie należą do skomplikowanych, ale znacząco ułatwiają proces demontażu jednostki napędowej i skracają czas potrzebny na wykonanie tej operacji. Planując zakup wyciągarki warto zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii takich jak jej budowa i parametry techniczne.

Rodzaje wyciągarek do silników

Wyciągarki, choć mają podobną budowę i wykonują te same zadania mogą się od siebie różnić wieloma parametrami. Do najważniejszych z nich można zaliczyć: maksymalny udźwig, rodzaj napędu, a także zastosowany mechanizm podnoszący. O różnicach między poszczególnymi modelami wyciągarek opowiada ekspert firmy Moto-Dakar oferującej kompleksowe wyposażenie warsztatów samochodowych:

„Główną rolą wyciągarek jest podnoszenie i przenoszenie ciężkich elementów. W przypadku warsztatów samochodowych są to głównie silniki oraz inne podzespoły pojazdu o znacznej wadze. Ważnym parametrem wyciągarki jest jej napęd. Możemy więc wyróżnić wyciągarki o napędzie elektrycznym, gdzie za podnoszenie i opuszczanie ładunku jest odpowiedzialny silnik elektryczny. Kolejne rozwiązanie to wyciągarki hydrauliczne, w których zastosowano napęd hydrauliczny. Istnieją również wyciągarki ręczne, ale ich wykorzystanie w warsztacie samochodowym jest mało praktyczne. Obok napędu istotną rolę odgrywa udźwig, czyli jaki maksymalny ciężar może zostać przez wyciągarkę podniesiony. Na rynku są dostępne modele, które są w stanie podnieść przedmioty ważące nawet 10 ton. Jednak dla zastosowań motoryzacyjnych w zupełności wystarczą te o udźwigu 4 lub 5 ton. Poza napędem i udźwigiem warto zwrócić uwagę na rodzaj zastosowanego mechanizmu podnoszącego. Tu możemy wybierać między wyciągarką linową i łańcuchową. W przypadku pierwszej ładunek jest podnoszony przy pomocy liny stalowej lub syntetycznej. W rozwiązaniu drugim wykorzystuje się łańcuch stalowy. W warsztatach częściej można spotkać to ostatnie rozwiązanie, ponieważ łańcuchy są bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz środki chemiczne.”

W jakich zadaniach sprawdzą się wyciągarki do silników?

Wyciągarki do silników tylko z nazwy służą do podnoszenia jednostek napędowych. Jak pokazuje praktyka ich zastosowanie w warsztatach mechanicznych jest znacznie szersze. Dzięki nim można podnosić części samochodowe, których waga nie pozwala na zastosowanie siły ludzkich mięśni. W bardzo wielu przypadkach wyciągarki do silników ułatwiają również montaż podzespołów, ponieważ umożliwiają podwieszenie montowanego elementu nad miejscem jego instalacji. Dzięki temu mechanik może skoncentrować się na montażu, bez konieczności kontrolowania usytuowania montowanego elementu. Dość powszechne jest także używanie wyciągarek do rozładunku części samochodowych. Zważywszy, że koszt zakupu profesjonalnej wyciągarki jest stosunkowo niski powinna ona stać się obowiązkowym wyposażeniem każdego warsztatu samochodowego.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *