Jak wybrać walizkę podróżną?

Walizka to wygoda i komfort podróżowania. Wybór nie powinien być jednak przypadkowy, walizka słabszej jakości często może nie przetrwać kontaktu z celnikami czy załadunku na pokład samolotu. Zdecydowanie lepszą i trwalszą alternatywą są solidne, trwałe i odporne na uszkodzenia walizki podróżne.

Praktycznie w każdym gospodarstwie domowym znajduje się co najmniej jedna walizka. Większa lub mniejsza, dostosowana do potrzeb rodziny. Najczęściej schowana w pawlaczu lub piwnicy i wyjmowana tuż przed planowanym wyjazdem na wakacje lub podróżą.

Rzeczywistość dowodzi jednak, że walizka walizce nierówna, dlatego też – planując zakup tego, jakże praktycznego, gadżetu – warto bliżej przyjrzeć się parametrom technicznym walizki.

Kółka i ich funkcja

Standardowa walizka wyposażona jest w kółka. W zależności od modelu mogą to być dwa lub cztery kółka. Wbrew pozorom ilość kółek ma wpływ na komfort użytkowania.

Walizka duża – Sumatra, wyposażona w cztery obrotowe kółka, to idealne rozwiązanie dla osób, które często podróżują środkami komunikacji publicznej, zabierając ze sobą bagaż liczony w dziesiątkach kilogramów.

Konstrukcja tego typu modeli zbliżona jest do „podwozia” wózków używanych w marketach – obrotowe kółka umożliwiają przemieszczanie walizki we wszystkich możliwych kierunkach – w przód, w tył i na boki. Możliwość ta ułatwia m.in. przeciśnięcie się przez korytarz w wagonie pociągu.

Nieco inne narzędzie należy wybrać na lotnicze wypady – w tym przypadku sprawdzi się średnia lub mała walizka na dwóch kółkach, wyposażona w dodatkowe stopki i solidny uchwyt.

Warto również zwrócić uwagę na jakość wykonania kółek. Twarde i małe kółeczka, wykonane z plastiku zazwyczaj są podatne na uszkodzenia, ponadto ciężko się obracają i nie można ich wymienić. Optymalnym rozwiązaniem są kółka wykonane z kauczuku i osadzone na łożyskach.

Miękka czy twarda?

Współczesne walizki można podzielić na twarde, półtwarde i miękkie.

Walizki twarde to swego rodzaju kuferki, wykonane najczęściej z materiałów termoplastycznych. Są one odporne na uszkodzenia, pęknięcia i wgniecenia, ponadto skutecznie chronią zawartość przed wilgocią i uszkodzeniami mechanicznymi.

Mniej odporne są walizki miękkie, wykonywane głównie z włókien poliestrowych, dzięki czemu są one elastyczne i pozwalają na spakowanie znacznej ilości drobiazgów. Rozwiązaniem pośrednim są walizki półtwarde.

Twarda lub półtwarda walizka duża Sumatra z całą pewnością sprawdzi się podczas rodzinnych wyjazdów, zwłaszcza w sytuacji, gdy rodzina korzysta z publicznych środków komunikacji.

Jeśli jednak jest to podróż samochodem, bez obawy można pozwolić sobie na miękką walizkę tekstylną.

Dodatki i zabezpieczania

Solidna walizka posiada nie tylko miejsce na ubrania, ale także funkcjonalne kieszonki na dokumenty, osobna komorę z pokrowcem na garnitur, komorę na laptop, szelki do zapięcia zapakowanych ubrań oraz osobną komorę, pozwalającą oddzielić prowiant od odzieży.

Warto również zwrócić uwagę na uchwyty – najlepiej, gdy są dwa, umożliwiające podnoszenie walizki w pionie i poziomie.

Ważną funkcję spełniają także zabezpieczenia, przede wszystkim w postaci zamków szyfrowych – jest to gwarancja bezpieczeństwa i komfortu podróży.