Jak wybrać odpowiednie szkło do basenów i akwariów?

Możliwość obcowania z podwodnym światem i obserwowania żyjących tam zwierząt i roślin kusi wielu ludzi i chętnie zbudowaliby oni u siebie w domu duże akwarium, lecz najczęściej z tego rezygnują, poprzestając na malutkim zbiorniczku. Przyczyną tego jest obawa przed ewentualnym pęknięciem akwariowej szyby, co mogłoby doprowadzić do zalania mieszkania i poważnych szkód. Czy obawy te są uzasadnione?

Co warto wiedzieć przed przystąpieniem do budowy akwarium lub basenu ze szkła?

Zgadzamy się z tym, że najlepszym rozwiązaniem przy budowie akwariów lub okien obserwacyjnych w basenach będzie wybór szkła, jako podstawowego materiału konstrukcyjnego. Małe akwaria, o długościach i wysokościach nieprzekraczających 30 cm można budować nawet ze zwykłego szkła i bez specjalnie skomplikowanych obliczeń. Problem pojawia się wtedy, kiedy chcemy zbudować akwarium o znacznych rozmiarach lub wstawić dużą szybę umożliwiającą wgląd do wnętrza większego zbiornika wodnego. Nie chodzi tutaj bynajmniej o takie spektakularne cuda techniki jak basen ze szklanym dnem zbudowany na 42 piętrze budynku w Houston w stanie Texas czy też podobny basen, lecz zawieszony na stalowych linach na wysokości 25 metrów nad ziemią w jednym z wysokościowców w Honolulu na Hawajach. Przede wszystkim interesują nas duże akwaria lub pełniące podobne funkcje większe baseny, w których chcemy obserwować życie podwodne znajdującej się w nich flory, a przede wszystkim fauny. Jak informują nas specjaliści z firmy Plastixal z miejscowości Stare Bożejowo, przed przystąpieniem do budowy takiego zbiornika, w pierwszej kolejności należy dokonać odpowiednich obliczeń, w których trzeba uwzględnić m.in. rozmiary zbiornika. Następnym krokiem jest dobranie odpowiedniego szkła.

Jakie parametry należy uwzględnić przy wyborze szkła do akwarium albo basenu?

Wbrew powszechnie panującemu przeświadczeniu oraz temu, co nam podpowiada intuicja przy wyborze szkła do budowy akwarium lub basenu nie ma żadnego znaczenia pojemność zbiornika. Grubość szyby, jaką należy tutaj zastosować zależy jedynie od dwóch wielkości, a mianowicie od długości akwarium lub okna basenowego oraz od wysokości słupa wody. Może się więc zdarzyć tak, że zbiornik o mniejszym litrażu, lecz większej wysokości słupa wody, będzie musiał mieć grubszą szybę, niż zbiornik o wielokrotnie większej pojemności, lecz z niższym poziomem wody. Nie można tutaj sobie pozwolić na jakąś dowolność, a przy budowie tego typu urządzeń obowiązują specjalne techniczne normy międzynarodowe, uwzględniające także parametry wytrzymałościowe różnego rodzaju szkła. Jeśli chodzi o akwaria o długości nieprzekraczającej 200 cm i projektowanych dla słupa wody do 60 cm, to można się tutaj posługiwać normą DIN 32622, opracowaną przez niemiecką firmę Flachglas AG. Przy budowie obiektów nietypowych należy dokonać odrębnych indywidualnych obliczeń. Zazwyczaj wystarcza, jeśli szyba przeznaczona na dno akwarium będzie miała tę samą grubość, co jego boczne ściany. Dopiero przy budowie zbiorników o długości przekraczającej 250 cm powinna być zastosowana szyba o większej grubości. Bardzo często do tego rodzaju budowy wykorzystuje się szkła monolityczne lub laminowane.

Jak widzimy, wybór odpowiedniego szkła do basenu lub akwarium poprzedzony musi zostać stosownymi obliczeniami. Niezależnie jednak od tego czy będzie to szkło standardowe albo niestandardowe, najważniejsze będą w tym przypadku jego wymiary.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *