konto osobiste

Jak wybrać najlepsze konto osobiste?

Jeśli zastanawiasz się nad zmianą swojego obecnego konta osobistego lub będzie to Twoje pierwsze konto, dobrze trafiłeś! Dziś podpowiemy Ci, na co warto zwrócić uwagę, by wybrać najlepsze konto osobiste! Zaczynamy.

 

Dlaczego warto mieć konto osobiste? Otóż, wiele czynności można wówczas wykonać bez wychodzenia z domu. Nowoczesne konta bankowe umożliwiają dokonywania opłat, zlecania przelewów i zarządzania finansami przez internet – za pomocą bankowości online lub aplikacji mobilnej. Jak wybrać najlepsze konto osobiste?

 

Określ, czego oczekujesz od konta
Przede wszystkich musisz się zastanowić, do jakich czynności będziesz potrzebował swojego nowego konta bankowego. Jeśli wykonujesz dużo przelewów, rezerwujesz wczasy online i lubisz robić zakupy przez internet, wybierz konto z dobrą bankowością internetową. Dzięki temu będziesz mieć dostęp do swoich pieniędzy przez 24 godziny na dobę z każdego miejsca na świecie. Jeśli zaś preferujesz bankowość w oddziale, zwróć uwagę na bliskość placówki banku, byś nie musiał tracić czas na dojazd. Pamiętaj również, że stacjonarna obsługa rachunku może być dużo droższa niż ta przez internet.

Przyjrzyj się opłatom za konto osobiste

 

Oczywiste jest, że chcesz za swoje konto płacić jak najmniej. Dobra wiadomość jest taka, że na rynku znajdziesz darmowe konto osobiste, dzięki któremu sporo zaoszczędzisz! Na jakie opłaty należy zwrócić uwagę, wybierając rachunek? Oto one:

 

  • otwarcie i prowadzenie konta – koszt prowadzenia rachunku wynosi od zera do nawet kilkudziesięciu złotych miesięcznie. Często banki stawiają warunki, które należy spełnić, by konto było darmowe – np. zapewnienie odpowiednich środków, zlecenie przelewu wypłaty od pracodawcy czy wykonanie określonej liczby płatności.
  • wydanie i użytkowanie karty do konta – karta do konta również może być darmowa! I tutaj często jednak należy spełnić wymogi banki. Zwykle należy do nich wykonanie płatności kartą na określoną kwotę, np. 300 zł w miesiącu.
  • przelewy online – wykonanie przelewu przez internet jest nie tylko wygodne, ale i tanie. Większość z nich wykonasz całkowicie bezpłatnie. Może się jednak zdarzyć, że bank oferuje za darmo tylko kilka pierwszych przelewów w miesiącu. Wówczas sprawdź, ile wynosi opłata za kolejne transakcje.
  • wypłata gotówki z bankomatów – koszt wypłaty gotówki uzależniony jest od bankomatu, z którego będziesz wypłacać środki. Zwykle darmowe wypłaty możliwe są z bankomatów należących do danego banku oraz z urządzeń należących do znanych sieciówek, np. Planet Cash. Jeśli zamierzasz często korzystać z tej opcji, zapoznaj się z opłatami.
  • transakcje w placówce banku – wykonywanie wpłat, wypłat, opłat czy przelewów w oddziale banku wiąże się zazwyczaj z uiszczeniem opłat, które nie są małe. Ten czynnik również weź pod lupę i sprawdź, jaki cennik ma bank, w którym planujesz otworzyć konto.

 

 

Dobrym rozwiązaniem będzie skorzystanie z gotowego narzędzia, jakim jest ranking kont osobistych. To zestawienie kilkudziesięciu ofert z różnych banków, które umożliwi Ci wybór najlepszej oferty dopasowanej do Twoich potrzeb.